!
Вторник, 08 Октомври 2024
07
окт
 

Всички са против изваждането на автоматите за лекарства от аптеките

Понеделник, 07 Октомври 2024 | 17:17:32


„Предложените разпоредби, касаещи продажбата на лекарствени продукти от автомати, трябва да бъдат детайлно развити с допълнителни разпоредби както по отношение на режима на разрешаване на продажба на лекарствени продукти чрез автомати, така и по

„Предложените разпоредби, касаещи продажбата на лекарствени продукти от автомати, трябва да бъдат детайлно развити с допълнителни разпоредби както по отношение на режима на разрешаване на продажба на лекарствени продукти чрез автомати, така и по отношение на контрола върху тях“. Това се казва в становището на МЗ по повод редактирания вариант на промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, въвеждащи вендинг машините за продажба на медикаменти извън аптеките.

От Министерството подчертават, че в направените предложения не се съдържат конкретни изисквания, на които следва да отговарят автоматите, както по отношение на техните функционални характеристики, свързани с правилното съхранение на лекарствата, така и по отношение на местата, на които те могат да бъдат поставяни.

„В действащия закон липсва разпоредба, която да задължава притежателите на разрешение за търговия на дребно с лекарствени продукти (аптеки и дрогерии) да предоставят в регионалните здравни инспекции или Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ) информация за наличие или липса на денонощен режим на работа в обектите. В предложенията не е предвидено и осъществяването на контролни правомощия от страна на регионалните здравни инспекции на териториален принцип според мястото на поставяне на автоматите, въпреки че именно те като регионални структури могат да упражняват най-систематичен контрол върху тях“, пише още в становището на МЗ.

От Министерството заявяват, че ИАЛ не разполага с компетентност и възможност да извършва проверка за установяване на свързаност и това трябва да бъде съобразено в предвиденото ограничение за брой аптеки между свързани лица. В предложения законопроект пък не са предвидени конкретни текстове за това какви последващи действия трябва да предприеме ИАЛ спрямо търговците, които не са приведени в съответствие с въведеното ограничение.

От самата Изпълнителна агенция по лекарствата заявяват, че предложените текстове, касаещи продажбата на лекарствени продукти от автомати трябва да бъдат доразвити с детайлни разпоредби както по отношение на режима па разрешаване на продажба чрез автомати, така и по отношение на контрола върху тях.

„Считаме, че е целесъобразно дейностите но издаване на разрешения за поставяне на автомати, воденето па регистър и контрол на автоматите да бъдат осъществявани не от ИАЛ, а от териториални структури по места, каквито са Регионалните здравни инспекции, които могат да извършват проверка на място, с оглед постигане на оперативен, системен, непосредствен и ефективен контрол върху този специфичен способ за достъп на населението до лекарствени продукти“, пише в становището на агенцията.

В становището на Министерството на финансите се заявява, че с новите предложения не се преодоляват изложените от МФ съображения, които са „от принципно естество и касаят спазването на законодателството в областта на публичните финанси, по отношение на финансиране на предложените дейности и прилагане на намалена данъчна ставка за корпоративен данък от 8 на сто“.

„Изразяваме резерви по отношение на въвеждането на разрешителен режим за поставянето на автомати за извършване на продажба на лекарствени продукти с режим на отпускане без лекарско предписание“, се казва още в становището на Финансовото ведомство.

БФС отново изразява категорично си несъгласие с приетите разпоредби относно финансирането от страна на държавата на автомати за отпускане на лекарствени продукти. „Новата уредба в проекта относно поставяне на автомати е кратка и във връзка с мотивите води до опасенията на магистър - фармацевтите, че се цели скрита коренна промяна на условията за упражняване на професията и застрашаване на сигурността и здравето на пациентите в полза на корпоративни интереси на собственици на автомати“, се казва в тяхното становище по законопроекта.

„БФС винаги е подкрепял всички смислени мерки за подобряване на достъпа на населението до фармацевтични грижи. Към момента в бюджета на НЗОК е предвидено финансиране със същата цел. По силата на Закона за здравното осигуряване БФС и НЗОК определят съвместно методика за финансиране на аптеки, които изпълняват дейности по договор с НЗОК в отдалечени, труднодостъпни райони или са единствен изпълнител за съответната дейност в община, както и с денонощен режим на работа. Посочената разпоредба е в сила от 2023г. и в ЗБНЗОК за 2024 г. са предвидени 9 млн. лева от бюджета на НЗОК за посоченото финансиране. Настоящият законопроект дублира посочения режим с ново финансиране от бюджета на министерство на здравеопазването“, казват от съсловната организация.

Оттам посочват отново, че проекта не е обсъден предварително с медицинските специалисти, които ежедневно и ефективно отпускат лекарствени продукти на населението. „БФС призовава народните представители да не търсят най-лесното, но недалновидно в дългосрочен план и поставящо под съмнение подбудите за приемане на закона промени в ЗЛПХМ решение. БФС има данни, че определени корпоративни интереси от години се опитват да променят регулацията на автоматите в страната, без оглед на становището на съсловието и на интересите на пациентите. (…) Дебатите при приемането на първо гледане на закона изключително манипулативно поставиха акцент върху опозиция от страна „фармацевтичния картел“. Не е ясно кой е този картел. Това, което е ясно от няколко акта на компетентния орган на защита на конкуренцията в България – КЗК е, че в България поради възможности на законодателството тече процес по окрупняване и създаване на пазарни участници със значителна пазарна сила. От друга страна, малките и неучастващи във вертикални структури аптеки са заплашени от изчезване“, пишат фармацевтите.

От Управителния съвет на Национална аптечна браншова организация (НАБО) също подчертават, че не са съгласни с концепцията за безконтролно поставяне на автомати за лекарства в населени места в България. „До момента законодателят е осигурил няколко възможности за доставка на лекарства и отпускането им на населението - чрез аптеки управлявани от магистър- фармацевти или помощник-фармацевти, чрез дрогерии управлявани от медицински специалисти и чрез лекари обособили специален шкаф за отпускане на лекарства. Така употребата на лекарствени продукти, медицински изделия, както и други продукти за здравето е било свързано с всеобхватна комуникация между медик и пациент/преносител на съответния продукт. Това е гаранцията на законодателя за правилна и рационална употреба на такива продукти и особено на лекарствата било то по лекарско или без лекарско предписание“, казват от НАБО и заявяват, че с предложените промени в ЗЛПХМ тази връзка се премахва.

„Това повишава риска за здравето на българите в отдалечените и труднодостъпни райони, които чисто социално-демографски са едни от най- заболелите, най-бедните и в рискова група хора“, категорични са от браншовата организация.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Rk9r


Всичко за коронавируса
Още новини
СЗО включи в препоръките си еднодозова схема на ваксина срещу НPV
07.10.2024 16:48:33

СЗО включи в препоръките си еднодозова схема на ваксина срещу НPV

СЗО обяви, че четвъртата преквалифицирана от организацията ваксина срещу човешки папиломен вирус ...

Надзорът се събира извънредно за договора на Станимир Михайлов като управител
07.10.2024 16:14:23

Надзорът се събира извънредно за договора на Станимир Михайлов като управител

Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса свиква извънредно заседание утре, съобщ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...