Над 400 лекари са станали обект на физическо насилие през 2018 година. Повечето от случаите са в спешните отделения на болниците. Медиците в Спешна помощ предимно отнасят ругатни. През 2019 година случаите зачестяват. Припомняме, че преди малко повече от седмица ръководството на БЛС, здравният министър Кирил Ананиев и главният прокурор Иван Гешев подписаха споразумение за сътрудничество и взаимодействие по предотвратяване и разследване на престъпления, свързани с дейността на медицинското обслужване.
„Това е голяма крачка напред, за да могат да бъдат защитени всички медицински специалисти на работните им места. Новото е, че в БЛС се открива гореща телефонна линия за всеки медик, който е пострадал от физическа или вербална агресия. Назначен е специален служител, който ще отговаря за този вид връзка. От централата на БЛС сигналът се предава на Главна прокуратура, която вече решава на кого да го възложи. За този тип престъпления колкото по-бърза е реакцията на компетентните органи, толкова е по-добър резултата“, каза зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов.
„За мен това е изключително грозно и срамно явление. Става въпрос за интелигентни хора, на които не им е в природата да се занимават с биячи. Нашата професия изисква хуманност, разбиране и помагане на хората. Медицинската услуга се изразява в помощ, а не в агресия. Когато срещу такъв интелигентен човек се изправи някакво подобие на пациент и прояви агресия, той най-малкото е стъписан и объркан как да реагира. И си казва: „Този ще мине, друг ще дойде“. Това не се отнася само за лекарите, а за всеки, който има интелектуална професия“, каза още д-р Брънзалов.
По думите му засега съществува една единствена присъда – за дребно хулиганство с глоба от 200 лв. „Познавам хора, които си разбиха нервната система и не могат да си вършат работата. Искаме по-тежки и реални наказания. Всички възможности за атака срещу медици да бъдат обхванати, най-малкото като превантивна мярка. Всеки един агресивник като види, че се е задействала прокуратурата и цялата система си е свършила работата, най-малкото ще се замисли дали да действа“, допълни д-р Брънзалов.
Другата новост от споразумението е, че мерките вече обхващат и общопрактикуващите лекари и медицинските центрове.
Той заяви, че Великобритания е обявила програма за нулева толерантност към агресията срещу медици, в която е записано, че в случай на такава от пациент или роднините му, лечението се преустановява.
Лекарите ще могат да отказват помощ на пациенти, които ги ругаят
24.01.2020 12:40:24 Надежда НеноваЗдравната комисия увеличи наказанията за нападение над медици (Обновена)
23.01.2020 17:05:22 Надежда НеноваПозволихме у нас да се настани арогантното и агресивно поведение
10.12.2019 11:03:02 Невена Попова