!
Събота, 23 Ноември 2024
11
апр
2
 

Водещи експерти дискутираха проблемите в диагностиката и лечението на болестта на Паркинсон

Понеделник, 11 Април 2022 | 17:46:21
2

В цял свят месец април е посветен на борбата с паркинсоновата болест. Болестта на Паркинсон е прогресивно неврологично заболяване, което засяга над 6 милиона души. В България болните са около 15 000 души. В напреднал стадии са 30%, а в последен стадии

В цял свят месец април е посветен на борбата с паркинсоновата болест. Болестта на Паркинсон е прогресивно неврологично заболяване, което засяга над 6 милиона души. В България болните са около 15 000 души. В напреднал стадии са 30%, а в последен стадии – около 1000 души. Късният Паркинсон има три метода на лечение в световната практика: помпа с интестинален гел, дълбоко-мозъчна стимулация (ДБС) и апоморфинова помпа. Това лечение коренно променя живота на пациентите и им позволява да се върнат към нормалния си начин на живот.

На Световния ден за борба с болестта на Паркинсон – 11 април – в хотел „Маринела“ в София се състоя дискусия с водещи невролози и в присъствието на пациенти. Събитието бе с подкрепата на Стада България и с участието на Националната организация на хората, болни от късен Паркинсон и Медицински център „РареДис“.

Ново за България лечение на късен Паркинсон е одобрено за реимбурсиране от Здравната каса. Вече се прилага на пациенти в късна фаза на болестта на Паркинсон. Става въпрос за нов тип портативна помпа, която подава директно в гастроинтестиналния тракт тройна комбинация от медикаменти. Експертни центрове за назначаване на терапия: МБАЛНП "Свети Наум" , УМБАЛ "Александровска" , Първа МБАЛ в град София и УМБАЛ "Свети Георги" гр. Пловдив.

„Това е най-физиологичното лечение досега на късен Паркинсон – обясни акад. Иван Миланов – председател на Българското дружество по неврология и директор на Университетската болница по неврология и психиатрия „Свети Наум“ в София. – Когато пациентите приемат таблетки Леводопа, настъпват пикове в серумната конценнтрация на лекарството, които увреждат рецепторите. Докато при новата помпена терапия Леводопа се подава на малки кванти и не уврежда рецепторите. Освен това комбинацията на Леводопа и още два медикамента, които забавят нейното разграждане, държи серумната концентрация на лекарството в постоянни нива. Ефектът върху пациентите е много добър. Според тях с това лечение състоянието им се връща с 10 години назад.“

Д-р Стефанов от Медицински център „РареДис“ обясни какво представлява стартиралата през 2021 г. програма за подкрепа на пациенти с късна форма на болестта на Паркинсон. „Екип от обучени и квалифицирани медицински специалисти оказват съдействие и подкрепа на пациентите с късен Паркинсон. Дават им техническа помощ при подготовка на необходимата медицинска документация за започване на лечението. Обучават пациентите и техните близки как да използват помпата. Например как да се грижат за чистотата на стомаха, как да подменят йеюналната тръбичка, как да зареждат помпата, която дозира медикаментозното лечение и т.н. Това е необходимо, защото в първите месеци пациентите винаги изпитват стрес и имат нужда от подкрепа за приложението на новата терапия.“



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
B%$J

Гост 12.04.2022 08:29:29

Тази женица вляво не си научи мястото, голямо желание за изява горкото

Гост 12.04.2022 07:32:52

РареДис с програма за подкрепа на пациенти, какви професори какви 5 лева. В Медицинския център би трябвало да се лекуват а не да се подкрепят.


Всичко за коронавируса
Още новини
Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация
22.11.2024 17:56:14

Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация

Обучителен курс за общопрактикуващи лекари се проведе в рамките на Четвъртата национална конферен ...

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?
22.11.2024 17:23:47

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?

Мога ли да получа обратно средствата за спешна/неотложна медицинска помощ в друга държава, ако съ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...