Проектът за дългосрочна грижа за възрастни и хора с увреждания, който се реализира по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ беше представен по време работна среща на министъра на труда и социалната политика Деница Сачева с представители на общините и на специализирани институции за пълнолетни лица с деменция.
Основната цел на проекта е подготовката за извеждане на хора с психични разстройства и умствена изостаналост от 10 специализирани институции, които предстои да бъдат закрити. Ще бъдат направени индивидуални оценки на потребностите на всички потребители на институциите. Партньори по проекта са единадесетте държавни психиатрични болници в страната. Очаква се той да продължи до края на 2022 г.
Деница Сачева съобщи, че МТСП ще разработи стратегия за човешките ресурси в социалния сектор, заради необходимостта да се повиши професионалното образование в тази сфера, тъй като кандидатите за свързаните с нея специалности в последните години е намалял два пъти.
Тя подчерта, че ще настоява за увеличение на заплатите на социалните работници. В България има 1356 социални услуги и обмяната на опит и добри практики между тях е много важна. В същото време общините трябва да засилят контролните си функции, посочи министърът. „Социалният сектор ще бъде сред най-бързо развиващите се в целия Европейски съюз. За последните 5 години ангажирани в социални дейности са над 10 млн. души. Трябва да покажем, че това е професия, свързана преди всичко с човеколюбие“, каза още Деница Сачева.
Междувременно стана ясно, че приключва дейността на работната група, която подготвя национална стратегия за психично здраве до 2030 година.
"Тази стратегия, която би трябвало да осигури устойчивост, устойчиво развитие на системата и надграждане, която е дългосрочна - 10-годишна стратегия, нека да я видим, защото ние и досега сме имали стратегии и политики в областта на психичното здраве, които са били прекрасни като документи, обаче реалността е друга, на практика не се случва нищо", каза д-р пред БНР Владимир Сотиров.