По повод починалото 3-годишно момченце в края на миналата седмица, доц. д-р Атанас Мангъров, началник на Клиниката по детски инфекциозни болести в Инфекциозна болница – София разяснява пред „24 часа“ кои вируси водят до тежки състояния и смърт. „Вероятно детето е развило скорострелно протичаща вирусна инфекция. Риновирусът, който са открили в референтната лаборатория на Националния център по заразни и паразитни болести, в общия случай не причинява фатални инфекции, въпреки че в редки случаи са възможни. Принципно най-тежките усложнения с внезапно начало и светкавично развитие до фатален край дават грипните вируси. Обаче в момента те не се откриват. Топлото време отложи началото на циркулацията на грипните вируси, която обичайно в средата на ноември е започнала в цяла Европа, а сега положението е все още спокойно. Но трябва да се знае, че грипът е сериозно заболяване със склонност да се усложнява, както и понякога в единични случаи пациентите да загиват за един ден. Това се случва по-често при малките деца и старите хора - две особено уязвими групи поради особености на имунната им система. Най-тежките животозастрашаващи варианти са да се развие хеморагична пневмония или енцефалит - възпаление на главния мозък. Това, че сега е изолиран риновирус, не означава автоматично, че е причината за загиването на детето. Аутопсията вероятно ще покаже инфекция със скоростно протичане - или пневмония, или енцефалит, или миокардит“, казва доц. Мангъров.
По думите му грипът е най-честата причина за загиване на деца за един ден. „Това, което сега се случи, не е грип. Обаче е предупреждение, че и грипът ще дойде след време, а за него е доказано, че особено при малките деца може да причини тежка инфекция със стремителен ход и най-сигурната доказана профилактика е ваксината. Но като ги повтаряме тези неща от години, в отговор се започват обяснения как не знам какви си неща ще дават на детето да му се подсилва имунитетът, как с не знам какво си ще го хранят. Напомням за тези, които са склонни да се вслушат в разума си и опита на медицината: сега е времето децата да бъдат ваксинирани - всички деца над 6 месеца, за които няма противопоказания“, допълва още доц. Мангъров.
„Монитор“ съобщава за предложение болничните да се издават до 7, а не до 14 дни, както е сега. „Тази мярка срещу прекомерния им брой особено по празниците предложи социалният министър Бисер Петков по време на посещението си в град Елена и уточни, че става въпрос за тези, които се дават от личните лекари. Министерството на труда и социалната политика предлага 15% увеличение на заплатите на работниците в социалния сектор за 2020 г., за да спрат протестите, каза още министър Петков. По изчисления на експерти незаплащането на първия ден ще спести на бизнеса не по-малко от 50 млн. лева. От своя страна "Подкрепа" предупреди, че ще напусне Националния съвет за тристранно сътрудничество и има готовност за национален протест, ако предложението стане факт. Синдикатът е категоричен, че не бива работещите да бъдат оставени без средства точно когато имат най-много нужда от пари. В следващите дни предложението на коалицията ще бъде внесено в парламента за гласуване като част от текста към бюджет 2020 година“, уточнява всекидневникът.
„Труд“ информира, че все повече млади българи търсят психолог или психиатър, когато усетят, че имат проблем с психичното си здраве. Такава тенденция очертаха експерти, които работят с хора с ментални заболявания. За разлика от по-възрастните ни сънародници, сред подрастващите се увеличава броят на тези, които не се срамуват да се обърнат към професионалисти за помощ. Това е изненадващо за страната ни, тъй като на проблемите с психичното здраве не се обръща достатъчно внимание, според редица проучвания“, пише медията.