Сряда, 15 Януари 2025
09
дек
1
 

В пресата: Реформа, проверката на тъканната банка, коремен вирус

Понеделник, 09 Декември 2019 | 08:22:07
1

Реформата в здравеопазването и мерките, които трябва да се вземат, са част от темите в интервюто с директора на УМБАЛ „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев, публикувано в „Труд“. „Мерките, които трябва да се вземат, не

Реформата в здравеопазването и мерките, които трябва да се вземат, са част от темите в интервюто с директора на УМБАЛ „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев, публикувано в „Труд“.

„Мерките, които трябва да се вземат, не са популярни - няма да се харесат в началото, но след година, две, всички ще бъдат много по-доволни. На първо място трябва реално да се остойностят услугите в болничната помощ, както и в доболничната. На второ място трябва да се посочи какъв процент поема общественото осигуряване и какъв поема гражданинът от реалната стойност на услугата. Когато има точно остойностяване, е ясна точната сума необходима за здравеопазване. Възможни са два варианта т. нар. "кешово плащане", или допълнително осигуряване и застраховане. Това ще има и изключително дисциплиниращ ефект върху пациента. Съучастието на пациента го вкарва и в контрола“, заявява проф. Начев.

„За хората, които отговарят на критерия за социално слаби, е нужен допълнителен фонд, който да покрива нужните пари. Както има енергийни помощи, така ще има и здравни. Не си обаче социално слаб, ако имаш 3 апартамента и ги даваш под наем. Не може да се позволи да има хора, които по задължителното здравно осигуряване да не се осигуряват - по последни данни 700 000 лица не са осигурени, което значи, че държавата не си върши работата. Сега се опитваме да вземем нещо от английската система, а никой не казва, че всъщност двете системи са коренно различни. Английската е на база "Beveridge" - с държавно участие, а нашата на "Bismarck" - на база осигуряване, а след това, например и застраховане. Ако ще използваме английската, не трябваше да правим промените от 1998 г. в здравеопазването, но след като те вече са започнали, може да търсим други модели - от Швейцария, Белгия, Австрия, Холандия, които са с подобна система на здравеопазване. Третото основно нещо, за да има качество медицината дейност, трябва да се въведе истински контрол. Контролът може да се извършва само чрез съсловната организация и чрез научните дружества чрез експертите в дадената специалност. Не може контролните органи към МЗ и НЗОК да правят контрол над качеството, защото нищо не разбират от естеството на работата. Затова са създадени бордове към лекарския съюз, където научните дружества имат основна роля. И точно там трябва да се избира експертно-етична комисия, която да извършва този контрол, съвместно с одита на НЗОК. Има 12-13 фактора, които цяла Европа използва и не е нужно ние да откриваме топлата вода. Следствие на това трябва да се прави класирането на болниците аз не съм чул някой някъде да не каже, че е най-добрия. Лесно е да си най-добрия, когато няма никакви критерии“, казва още той.

„Сега" информира за резултатите от проверката на ИАМН на българския клон на тъканната банка „Крио сейв“. В документа е описано как на 16 септември експертите са намерили офиса на ТБКЦБ в София затворен и нефункциониращ. Тогава от агенцията се свързали по телефона с изпълнителния директор Асен Пачеджиев. Той пратил писмени бележки, че от средата на май банката е спряла да набира нови клиенти. Проверяващите не са получили достъп до документацията за донорите, която би трябвало да е в електронна база данни на "Крио сейв", а само до хартиените досиета. На случаен принцип са изискани 913 и са проверени 380 досиета. В част от тях не са открити формуляри за вземане на пробата, документ за снемане на анамнеза, транспортни документи. В проверените досиета от 2018 и 2019 г. няма резултати от задължителните изследвания за вируси. Въпреки това обаче към ИАМН са подавани резултати от тези изследвания. За липсата им Пачеджиев е уведомил ИАМН едва през юни т.г., когато вече проблемите на "Крио сейв" бяха публично известни. Според писмото му резултатите са забавени поради структурни и организационни проблеми на фирмата-майка и затова пробите са под карантина. В тези досиета го няма и уникалния идентификационен номер на донора, става ясно още от документа на ИАМН. 11 от пробите от проверените досиета за 2019 г. са изпратени в португалска банка, с която ТБКЦБ няма договор. В Португалия са пратени общо 26 проби, за което Пачеджиев твърди, че е станало по нареждане от фирмата-майка“, пие всекидневникът.

„След проверката Пачеджиев е пратил обяснения до надзора. Той е предоставил сертификатите на португалската банка, но не и договор с нея. Дал е на надзора и електронния регистър на "Крио сейв", в който обаче ги няма всички раздели, които законът изисква. Контролният орган му е определил срок до 29 ноември, в който да предостави всички резултати от изследванията на пробите от 2018 и 2019 г. Пачеджиев вече е регистрирал нова фирма - "Медицински център Превиста" ООД. В обявите за работа фирмата е представена като "биомедицинска компания, предлагаща иновативни услуги в областта на превантивната медицина" и предлага неинвазивни пренатални тестове“, допълва изданието.

„Телеграф“ информира, че коремен вирус атакува преди грипа. „От чревния бацил се оплакват както деца, така и възрастни. Вирусът идва със силни болки в корема. След час-два се появяват разстройство и повръщане. Заразата е изтощителна за организма и пациентите нямат сили да се вдигнат от леглото, обясниха доктори. Важно е обаче да се опитват да поемат течности на малки глътки, посъветваха те. За точната диагноза често се изисква и взимане на кръв, като през уикенда опашките са огромни, показа проверка на "Телеграф". Поне 200 човека имаше в лабораториите в столицата. Пациентите теглеха номер, като на някои се наложи да чакат два часа. Инвалидите и децата са с отделни номера, но и на тях висенето не им се размина. До 1 декември е имало 3869 случая на остри респираторни заболявания, като повече от половината заболели са деца, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести“, уточнява медията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Pn#H

Ива 18.12.2019 11:33:08

Единствения изход е да се върнат пробите в България. А защо се стигна до създалата се ситуация, е обяснено в следното интервю: https://www.st.lazar-hospital.com/bg/news/d-r-t-nikolova-stvolovite-kletki-sa-investiciya-koyato-ne-trpi-kompromisi


Всичко за коронавируса
Още новини
Гърция модернизира спешната си помощ
15.01.2025 08:52:56

Гърция модернизира спешната си помощ

Министерството на здравеопазването на Гърция обяви плановете си за модернизиране на спешните отде ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...