На брифинг в Министерски съвет в полунощ министър-председателят Бойко Борисов предложи да се въведе извънредно положение в страната заради епидемията от коронавирус. Предложението трябва да бъде гласувано днес от парламента, като Борисов изрази надежда, чето ще бъде подкрепено от всички поличитески партии. Решението беше взето след след извънредното заседание на правителството заедно с Националния оперативен щаб.
"На основание чл. 84, т.12 от Конституцията и във връзка с разрастващата се епидемия, решихме да предложим на Министерския съвет и на Народното събрание да бъде обявено извънредно положение във връзка с този вирус. Това да даде възможност да бъдат затваряни училища, университети, конференции. Вече тези, които не си бяха въвели мерките, които България въведе още на 28 февруари и тогава ми се смяха, започнаха да го правят. Ние сме въвели едни мерки, които обаче не се спазват", ", каза премиерът Борисов.
По думите му обаче предприетите мерки не се дават достатъчно резултат и съобщи, че само за ден са избягали 14 души под карантина. "Затова искаме това извънредно положение - да използваме и полиция, и армия, за да можем да прилагаме мерките срещу тези, които, например, не искат да спазват карантина“, уточни той.
Премиерът заяви, че е еразочарован, че българите нямат самодисциплина и не мислят, че по този начин могат да заразят други хора.
Той разпореди на сайта на Външно министерство да има постоянно обновявана информация за забрана за пътуване от България към други рискови държави с висок ръст на заболели с коронавирус. Борисов предположи, че освен Италия, Китай, Иран и някои други държави към списъка ще бъдат добавени до седмица две и Германия и Франция заради бързото покачване на броя заболели в тези страни.
Ще бъде предложено гражданите на определени държави да не могат да влизат у нас, както и от България да не може да се пътува до определени страни. "Спорихме много - дали да затворим ресторантите, моловете. За ресторантите счетохме, че има много работещи, които все пак трябва да се нахранят. Нощни клубове, дискотеките и баровете трябва да бъдат затворени незабавно. Скачат, танцуват, потят се, прегръщат се. Това е хубаво, но ще трябва да се ограничи сега", допълни още министър-председателят.
"Именно сега е моментът е да се погрижим за социално слабите, възрастните хора, санитарите. Отсега съм възложил на кметове и областни управители за погребалните агенции. Близките на починал от коронавирус не могат да го поглебат, защото те също са под карантина. Затова починалият трябва да бъде в камера, докато мине карантината и близките му могат да се сбогуват с него“, каза Борисов.
Училищата и университетите пък трябва да минат на дистанционно обучение, заяви Борисов.
От пресцентъра на Министерски съвет допълват, че по време на извънредното заседание е било отбелязано, че в България болничните легла са общо 53 173 броя, като от тях 2063 са за интензивно лечение.
Осигуреността с болнични легла в страната ни е над средната за Европейския съюз – у нас тя е 759.6 на всеки 100 000 души, а в ЕС - 504.3 на 100 000 души. За сравнение – по този показател Германия заема първо място в ЕС - с 800.2 легла на 100 000 души от населението, а в Швеция осигуреността е най-ниска - 222.5 на сто хил.
България е на първо място в целия Европейски съюз по осигуреност с легла за активно лечение - 616.8 на всеки сто хиляди от населението, след нас се нарежда Германия - с 601.5 на сто хил., като средната стойност за ЕС по този показател е 372.2 на сто хил, бе посочено от Националния оперативен щаб в хода на извънредното заседание.
У нас има общо 21 клиники за интензивно лечение, от които 20 са клиники по анестезиология, реанимация и интензивно лечение. Отделенията за интензивно лечение в страната са 277, от които 177 са отделения за анестезиология и интензивно лечение.