„Ръцете на шофьора на линейката, за който имаше подозрение, че е обрал починал пациент, са празни. В тях няма пари. Това показва камерата в чейнджбюрото, където е починал младият мъж на автогара София, съобщиха от Центъра за спешна помощ“, четем днес в „Монитор“.
„Те бяха прегледани няколко пъти от директора на центъра д-р Георги Гелев късно след обяд вчера. По обяд той заяви пред "Монитор", че ако се окаже вярно, че служителят му е мародерствал, ще последва строго административно наказание. На записите обаче се вижда, че през цялото време около и над мъжа има надвесени хора още преди да дойде линейката, която се отзовала до мястото на инцидента за 4 минути. До него неотлъчно е жената от чейнджбюрото“, допълва ежедневникът и припомня: „Починалият мъж се почувствал зле, след като обменил пари, той се е връщал от Германия. Малко след това починал, а при огледа в джобовете му били открити 20 лв. Служителите от обменното бюро обаче били категорични, че преди минути са му дали 320 лева.“
„Труд“ се спира на наредбата на МЗ, срещу която застанаха от учителски синдикат. „От синдикат „Образование“ започнаха процедура по предявяване на иск в комисията по дискриминацията срещу наредбата на здравното министерство за задължителни ежегодни психотестове на учителите. Синдикатите поискаха и среща с омбудсмана Мая Манолова и се заканиха, че при липса на комуникация ще атакуват новото изискване във ВАС“, информира ежедневникът.
„Член 5 от Наредба №4 от 24 октомври 2016 г. гласи, че лицата, заемащи длъжност на педагогически специалист, подлежат ежегодно на задължителен медицински преглед, с цел установяване на наличието или липсата на редица изброени психични заболявания.
Според браншовата организация изискването уронва престижа и накърнява достойнството на българския учител, вменявайки му по презумпция, че има психични отклонения. Представителите на учителите питат защо няма изискване за психотестове и при други длъжности, включващи работа с деца, като педиатри, треньори, аниматори, туроператори и други“, допълва публикацията.
„24 часа“ отразява проектопромените в бюджета на здравното ведомство за тази година. „Още 3 млн. лв. за спешна помощ ще даде здравното министерство. Парите са отпуснати допълнително за 2016 г. за сметка на средствата за лекарства и медицински изделия. Здравният министър в оставка д-р Петър Москов поиска преразпределение на средствата от бюджета за здраве за 2016 г., става ясно в проектодокумент, качен на сайта на ведомството“, пише изданието.
„Най-много пари ще бъдат прехвърлени за профилактика на заразните болести - 4,8 млн. лв. Малко над 2 млн. лв. ще отидат за осигуряване на кръв и кръвни продукти, а парите за администрацията са увеличени с 1,6 млн. лв. За контрол на медицински дейности и електронно здравеопазване са предвидени 560 хил. лв. повече, 14 хил. за здравен контрол и 58 хил. за превенция на незаразни болести“, изрежда материалът.
„С по около 4 млн. лв. по-малко обаче ще има за лекарства и медицински изделия, за осигуряване на медицинска помощ на специални групи от населението и медико-социални грижи за деца в неравностойно положение, майчино и детско здраве. 137 825 лв. по-малко са средствата за психиатрична помощ и 177 539 лв. за намаляване търсенето на наркотични вещества“, пише още вестникът.