Около 7,5 – 8 млрд. лв. влизат в момента в здравната система, а това е повече, отколкото във всяка друга сфера, включително енергетиката. Една голяма част от тях обаче са т. нар. средства в сивата икономика, което не е добра новина. Това коментира пред БНР управителят на „Сити Клиник“ Андрей Марков.
Той отбеляза, че на практика повече от половината средства в системата се вадят от джоба на пациента и констатира, че в този смисъл солидарният модел не работи добре.
По отношение на системата като цяло Марков посочи, че според него трябва да има добро съотношение между държавното и частното.
„Лекарите са едни и същи в нашата държава. Те работят повече от 80% в частната практика. Те работят там, където имат добри условия и там, където се чувстват добре, т.е. много често преминават от едната в другата практика и това не бива да ни притеснява и да ни учудва. Това е факт, който на практика трябва да стимулира системите да са адекватни на нуждите на лекарите, т.е. администрацията да работи по начин, по който те да получават условия, които да ги удовлетворяват, а оттам – да удовлетворяват и пациентите, защото те са свързани неразривно“, коментира той.
По думите му, когато става въпрос за добре работеща система, не може да се говори само за лекарите. „Трябва да говорим и за пациентите – когато те са включени по достоен начин и в контрола на средствата, които сами осигуряват, а в случая казахме, че е повече от 50%, тогава ще имаме една балансирана система и ще имаме много по-добри резултати и удовлетвореност“, смята той.
Като цяло обаче системата е по-добра от тази в миналото, категоричен е Андрей Марков. „Имаме и повече апарати, по-добри битови условия в повечето болници, т.е. конкуренцията се отразява на всички видове лечебни заведения и пациентите вече имат възможност да избират“, посочи той.