Президентът Доналд Тръмп е изправен пред сериозен натиск от болници в САЩ и производители на генерични лекарства да освободи медицинските стоки от новите си мита върху китайския внос, предаде Ройтерс. Те се присъединяват към големите фармацевтични лобисти, които твърдят, че подобни търговски бариери ще доведат до недостиг на лекарства и по-високи цени в САЩ.
Американската болнична асоциация написа писмо до Тръмп във вторник, в което се посочва, че митата ще засегнат лекарствата за рак и сърце, както и антибиотиците като амоксицилин, които се внасят от Китай.
От 1994 г. САЩ и техните основни търговски партньори имат споразумение за реципрочно премахване на митата за фармацевтични продукти и химикали, използвани в производството на лекарства, според информация от офиса на търговския представител на САЩ.
В седмиците, предшестващи обявяването на санкциите, четирима лобисти и един фармацевтичен директор, разговаряли с Ройтерс при условие за анонимност, споделиха, че са притиснали администрацията на Тръмп за гаранции техните продукти да бъдат изключени от каквито и да било тарифи за обмитяване.
Засега коментар от Белия дом няма. Преди обявяването на решението за митата представител на Белия дом каза пред Ройтерс, че всякакви изключения ще бъдат малко на брой и ще се правят рядко.
По данни на Групата за болнично лобиране, която представлява почти 5000 болници и здравни системи в САЩ, близо 30% от суровините, използвани за производството на критично важни лекарства, идват от Китай. Една трета от маските за еднократна употреба и почти всички пластмасови ръкавици, използвани в здравеопазването, също идват от Китай, се казва в тяхно съобщение.
„Въпреки продължаващите усилия за изграждане на вътрешна верига за доставки, здравната система на САЩ разчита значително на международни източници“, пише в писмото на болничната асоциация до Тръмп.
Асоциацията за достъпни лекарства – лобистка група за генерични лекарства, заяви, че също иска от администрацията да предостави изключение, позовавайки се на ниските маржове на печалба, пред които са изправени производителите на евтини лекарства, както и на добре познатия отпреди феномен на недостиг на лекарства.
„Налагането на мита върху генеричните лекарства рискува просто да усложни този проблем“, коментира Крейг Бъртън, старши вицепрезидент на групата.