Петък, 07 Февруари 2025
07
февр
 

Бюджетът за здраве: за какво се използва, как се използва, контролират ли се харчовете?

Петък, 07 Февруари 2025 | 13:05:53


Що е то „бюджет на НЗОК“, как се приема, за какво се харчи, контролира ли  изразходването на средствата, как можем ние да участваме в контрола – на всички тези въпроси дават отговор експертите на Здравната каса тази седмица в руб

Що е то „бюджет на НЗОК“, как се приема, за какво се харчи, контролира ли  изразходването на средствата, как можем ние да участваме в контрола – на всички тези въпроси дават отговор експертите на Здравната каса тази седмица в рубриката на фонда за здравноосигурени „НЗОК за теб“.

  1. Какво представлява бюджетът на НЗОК, как се формира и в какъв размер е той за 2025 година?

Бюджетът на НЗОК е основен финансов план за набиране и разходване на паричните средства на задължителното здравно осигуряване и е отделен от държавния бюджет. Законът за бюджета на НЗОК съдържа приходна и разходна част. Приходната част на бюджета на НЗОК се формира от здравноосигурителните приходи, неданъчни приходи и трансфери от Министерството на здравеопазването.

  1. Каква е процедурата по подготовката и приемането на бюджета на НЗОК?

Бюджетът на НЗОК за съответната година се изготвя при спазване на параметрите по четиригодишна бюджетна прогноза, съставя се и се изготвя в рамките на основните макроикономически показатели и срокове, съгласно указания на Министерството на финансите (МФ) за точни параметри на средствата, които се получават в НЗОК от МФ.

Управителят на НЗОК изпраща проекта на закона за бюджет на НЗОК до Министерството на здравеопазването, за становище и заедно със становището го внася в Надзорния съвет на НЗОК за разглеждане и одобрение, след което чрез министъра на здравеопазването го внася в Министерски съвет. Проектът на закона за бюджета на НЗОК се приема от Народното събрание едновременно с проектите на закони за държавния бюджет и за бюджета на държавното обществено осигуряване.

  1. Как се разпределят средствата, събирани в НАП от здравноосигурителни вноски?

 Приходите на НЗОК се администрират от Националната агенция за приходите (НАП), набират се от осигурителни вноски, трансфери от държавния бюджет, приходи, регламентирани с други закони, от възстановени осигурителни разходи, глоби и наказателни лихви, такси, определени с тарифа на Министерски съвет, ликвидационни дялове от търговски дружества, целеви субсидии от държавния бюджет, дарения и завещания и др. други източници.

Задължителното здравно осигуряване включва пакет от здравни дейности, гарантирани от бюджета на НЗОК чрез здравноосигурителните приходи.

  1. Как НЗОК гарантира предвидимост и устойчивост на бюджета на институцията?

Изключително важно е със средствата по ЗБНЗОК за съответната година да се гарантира на здравноосигурените лица ползването на пакета от здравни дейности, приет с наредба на министъра на здравеопазването през цялата година. Заложени са текстове, които гарантират целогодишното потребление на средствата в извънболничната и в болничната помощ, като за изпълнението могат да бъдат въвеждани действащи механизми, правила и други нормативно установени разпоредби, които се приемат от Надзорния съвет.

Ръководствата на НЗОК, Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз и Българския фармацевтичен съюз регулярно анализират и въвеждат в нормативно установените правила, рамкови договори и други документи, определени ред и условия с мерки, контролни механизми за въздействие и регулация на закупуваните от НЗОК обеми медицинска дейност, с предвидени различни възможности за актуализиране на средствата за здравноосигурителните плащания по тях.

При заплащането на лекарствените продукти, медицинските изделия и на диетичните храни за специални медицински цели, НЗОК договаря отстъпки и прилага механизми, гарантиращи предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК, като компенсаторна мярка, за да се запази балансираното разходване на средства за лекарствени продукти при осигуряване на гарантираното лекарствопотребление за здравноосигурените пациенти.

  1. Проследява ли НЗОК как се харчат парите за здраве?

НЗОК непрекъснато се стреми да усъвършенства организацията на системите за контрол върху дейността на договорните партньори с оглед недопускане на лоши практики и ограничаване на условията и възможностите за злоупотреби и нарушения. От особено значение за ефективния контрол е постигането на пълна интеграция между електронните системи на НЗОК и НЗИС (Национална здравноинформационна система), разработена в Министерство на здравеопазването. Електронизацията гарантира прозрачно използване на публичния ресурс, значително повишаване на информираността на здравноосигурените лица в момента на отчитането на всяка една здравна услуга или медицинска дейност.

Средствата от бюджета на НЗОК се разходват срещу извършена и отчетена дейност, предоставена на здравноосигурените пациенти от изпълнители на медицинска дентална помощ, аптеки и др. договорни партньори, които следва да отговарят на изискванията на НЗОК. Следи се стриктно и се анализира текущото изпълнение по всеки един показател по Закона за бюджета в календарната година след всеки месечен отчет. В регламентирани периоди през годината на месечна, тримесечна, деветмесечна отчетна информация за изпълнението на съответните разходи за здравноосигурителни плащания се предлагат решения на заседания на Надзорният съвет на НЗОК.

  1. Как всеки от нас може да участва в контрола по изразходването на парите за здраве?

Като здравноосигурен, всеки от нас има право да упражнява контрол върху начина, по който се харчат публичните средства, предназначени за здраве. Това са парите от нашите здравни вноски.

Как на практика би могло това да стане?

  • Като проверите здравното си досие! За целта трябва да имате уникален код за достъп, който може да получите, ако посетите, районната здравноосигурителна каса.
  • Чрез мобилното приложение „е-Здраве“, което може да се активира на мобилно устройство. Така всеки гражданин има достъп до своето електронно здравно досие и може да проверява цялата информация, свързана с неговото медицинско обслужване. Приложението се активира чрез служебно лице със съответните правомощия в районните здравноосигурителни каси, в офисите на РЗИ и на „Информационно обслужване“

НЗОК насърчава здравноосигурените лица активно да проверяват информацията в пациентските си досиета, с цел подобряване контрола върху изразходването на обществения ресурс. Това е много ефективна форма на контрол на лечебните заведения и аптеките, договорни партньори на НЗОК.

  1. Какво да направите, ако са нарушени правата Ви на здравноосигурен?

Ако прецените, че са нарушени правата Ви при оказване на медицинска или дентална помощ, можете да подадете писмени жалби до директора на съответната районна здравноосигурителна каса по местоживеене (РЗОК) или до Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) – София 1407, ул. „Кричим” № 1.

За изясняване на фактите, изложени в жалбата, се назначава проверка по документи на изпълнителя на медицинска помощ или на лечебното заведение, като жалбоподателят задължително се уведомява за резултатите.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
LFSA


Всичко за коронавируса
Още новини
Медицински сестри и акушерки да учат 3 вместо 4 години, предлагат от Съвета на ректорите
07.02.2025 15:58:11

Медицински сестри и акушерки да учат 3 вместо 4 години, предлагат от Съвета на ректорите

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на ОКС „бакалавър“ за сп ...

Безплатни прегледи за хора с вродени сърдечни малформации в НКБ
07.02.2025 15:17:12

Безплатни прегледи за хора с вродени сърдечни малформации в НКБ

Асоциация „Детско сърце” в партньорство с Националната кардиологична болница (НКБ) и ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...