Третият национален конгрес по дерматоонкология се проведе в София през уикенда и събра водещи специалисти, учени и изследователи на кожните тумори от 7 държави. На форума бяха представени най-новите проучвания и постижения в диагностиката, лечението и ранното откриване на злокачествени кожни заболявания.
Участваха водещи експерти от университетски центрове в Полша, Италия, Германия, Полша, Италия, Израел, специалисти по Mohs микрографска хирургия и дерматоонколози, с изключителен опит в изграждането и развитието на Европейския меланомен регистър.
Българската асоциация по дерматоонкология (БАДО) връчи Годишната награда на името на доц. д-р Красимир Киров – изтъкнат онколог, дерматолог и хирург, положил основите на иновативното лечение на меланом в България, основател и първи председател на БАДО. Отличието се присъжда за постижения в медицината и подкрепа за развитието на дерматоонкологията в България.
Тази година неин носител е д-р Маргарита Тарейн - клиничен психолог в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Отличието й бе връчено на специална церемония от Мария Капон, учредител на БАДО и инициатор на Меланом пациентската общност в България, заедно председателя на БАДО д-р Гергана Шаламанова и доц. Ива Гаврилова – секретар на асоциацията.
„За мен е огромна чест и е знаково, като учредител на БАДО, да бъда поканена да връча тази награда. Доц. Красимир Киров беше умът и сърцето на асоциацията. Той щеше да е човекът, който най-много би се радвал за всички постижения на медицината, за това, че обречеността и времената, в които меланомът беше едно от най-коварните заболявания, са в миналото. И че днес има сървайвъри, които над 10 години успешно водят битката с меланом в метастатичен стадий“, каза Мария Капон.
Тя припомни думите на доц. Киров, че неговата роля е да бъде лекар, че за него е важен всеки един пациент, а най-голямата награда е спасяването на човешкия живот. А за пациента е важно да има до себе си и лекар, който освен да те лекува, ще ти даде и надежда за качеството на живот - за това, че можеш да живееш след болестта, с болестта, по време на терапиите.
„Такъв специалист е д-р Маргарита Тарейн“, каза още Мария Капон.
След изключително емоционалния момент, д-р Тарейн сподели, че за нея тази награда е много добър знак, че „това, което правим като лекари, можем да правим заедно и да помагаме от сърце на нашите пациенти“.
„Има много смисъл в нашата професия, подчерта д-р Тарейн. Важни сме за нашите пациенти - не трябва да го забравяме - и трябва да се борим за това да им даваме максимално човешко, колкото е възможно, въпреки трудностите понякога. Трогната съм, благодаря ви“, сподели развълнувана тя.
Д-р Маргарита Тарейн завежда Центъра по клинична психология, психо-онкология и психосоматика в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Обучава се в психотерапия, психоанализа и аналитична психосоматика в България и в Париж към Института „IPSO Pierre Marty“. Основател е на Българската асоциация по психо-онкология. Създава мрежа от клинични психолози в полза на пациенти с онкологични заболявания, предоставя про боно консултиране, провежда обучения за лекари и медицински сестри. Преподавател е в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и в Института за интегративна психотерапия и психосоматика.