Четвъртък, 26 Декември 2024
24
юни
 

България е на опашката в ЕС в грижата за зависимите, алармират организации

Петък, 24 Юни 2016 | 15:08:25


Сравнителен анализ на подписаните от България документи в областта на политиките по наркотиците, конкретни п

Сравнителен анализ на подписаните от България документи в областта на политиките по наркотиците, конкретни примери за разминавания и препоръки направиха Анна Любенова, секретар на фондация „Инициатива за здраве“ и Димитър Марков, Старши анализатор към Правна програма на Център за изследване на демокрацията на пресконференция в БТА днес.

Специалната сесия на Общото събрание на ООН (UNGASS) по световния проблем с наркотиците, която се проведе тази година, излезе със заключителен документ, към който ЕС предостави предварителни препоръки. Тези документи съдържат някои прогресивни виждания, които липсват на практика в България. Парадоксът е, че като страна членка на ООН и ЕС страната ни официално подкрепя тези становища, заяви Анна Любенова, секретар на фондация „Инициатива за здраве“. Любенова аргументира тезата си със серия примери, сред които:

Според позицията, подготвена от ЕС, хората, употребяващи наркотици, имат нужда от грижа, внимание и лечение. В България притежанието на наркотици продължава да бъде криминализирано и да се наказва със затвор. Практически това превръща хората, употребяващи наркотици, в престъпници, а не в хора, нуждаещи се от грижа. Изводът е, че на практика в България е по-лесно един зависим човек да попадне в затвора, отколкото в лечебна програма.

В този контекст Европейският съюз призовава за солиден подход към обществено здраве, фокусиран върху правата и нуждите на хората, а ООН за недискриминационен достъп до медикаментозно лечение, поведеченска и социална подкрепа. Ситуацията у нас показва, че достъпът до лечение, финансирано с публични финансови ресурси, е ограничен в порядъка на 3000 човека (около 15% от нуждаещите се). Една от основните причини за отпадане от лечение на наркозависимите е липсата на финансови възможности, посочи Анна Любенова. Тя допълни още, че в България няма никакви безплатни варианти за лечение на зависимости в местата за лишаване от свобода, а там по последни данни около 2?000 са зависими. Липсват и програми за намаляване на вредите от употребата на наркотици.

Докато ЕС препоръчва въвеждането на алтернативи на затвора и на принудителните санкции за зависими, извършили леки престъпления, у нас такава възможност липсва напълно.

В подкрепа на последното Димитър Марков, старши анализатор в Правната програма на Център за изследване на демокрацията, представи серия от предложения за реформи, които да облекчат социалните и здравни разходи на държавата и да подобрят грижата за наркозависимите. Сред тях са декриминализиране на придобиването, съхраняването, държането и пренасянето на наркотични вещества, предназначени за лична употреба; въвеждане на пробацията като алтернатива на лишаването от свобода за престъпленията с по-ниска степен на обществена опасност; алтернатива: отпадане на най-ниския предел на лишаването от свобода за престъпленията с по-ниска степен на обществена опасност с цел възможност за замяна с пробация при изключителни или многобройни смекчаващи обстоятелства; въвеждане на административно наказание за маловажните случаи на придобиване и държане на наркотични вещества; предвиждане на провеждането на лечение като самостоятелна пробационна мярка, която съдът може да налага, ако деецът страда от зависимост, която е допринесла за извършване на престъплението; методически указания за прокурорите и разследващите органи; уеднаквяване на съдебната практика по дела за престъпления, свързани с наркотици.

В заключение от фондация „Инициатива за здраве“ и Център за изследване на демокрацията уточниха, че е необходима координация на политиките на различните ведомства и управление в синергия и насоченост към постигането на разписаните цели. Двете водещи неправителствени организации обърнаха внимание на препоръките на Европейския съюз за силно участие на гражданското общество и апелираха за диалог с Националния съвет по наркотични вещества, който има практиката да провежда заседанията си при закрити врати.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
zyxD


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...