Малко над 800 сигнала от цялата страна за 10 дни са получени в приложението „Намери своето лекарство“. Това съобщи за БНР Боряна Маринкова, изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ). Най много са сигналите от големите градове – Варна, Пловдив, София.
„Прави впечатление, че най-много сигнали се подават за лекарствени продукти, които са с временно преустановен внос, и за които има подадени уведомления към Изпълнителната агенция по лекарствата. Това са антиревматично лекарство, чийто внос е преустановен през ноември миналата година без информация кога ще бъде възобновен; лекарствен продукт за терапия на щитовидната жлеза, чийто притежател на разрешение за употреба е уведомил контролните органи на 5 март 2024 за производствен проблем и няма информация кога ще бъдат възстановени доставките; още два лекарствени продукта, потискащи синтезата на тиреоидните хормони, които вероятно поемат свръхтърсенето заради непредвиденото прекъсване на доставките на първото; лекарствен продукт за епилепсия, за който е преустановен вносът от януари до април тази година; още един антиепилептик, който е с преустановен внос от 27 февруари до края на март 2024; сигнали за лекарства, които са с трайно преустановен внос и техният общ брой е 25. Всички тези пациенти са информирани от нашия екип за липсата на лекарствения продукт и им е дадена препоръка да се консултират максимално бързо с лекуващите си лекари. В 47% от сигналите сме успели да съдействаме, тъй като търсените лекарствени продукти са налични“, каза Маринкова.
Тя подчерта, че асоциацията работи с над 700 аптеки, както индивидуални, така и вериги. „Това означава, че ако продуктът е наличен, ще можем да предоставим бързо информация за обектите, в които пациентът може да го открие. Тогава звъним на пациента, за да може максимално скоро да се консултира със своя лекар, ако го няма медикамента, лекарят да му каже с какво да го замени“, поясни още Маринкова.
По думите й обаче другият голям проблем у нас, освен липсващите лекарства, е изкривената лекарствена употреба. „Ние се борим срещу тревожните данни за изкривена лекарствена употреба – пациентите прибягват да самолечение, до некоректни източници на отпускане на лекарства през нелегални канали. Има доста сайтове и платформи, в които се продават лекарства с рецепта, по лекарско предписание, лекарства, които са контрабанден внос в България. Лекарства, които нямат разрешение за употреба в България, за чиято лекарствена безопасност никой не отговаря. Няма данни колко са тези случаи, но знаем, че това се прави и има огромни нерегламентирани бизнес модели, които разчитат на трудностите на хората. Вместо да търсят в интернет, нека хората подадат сигнала към нас с новото приложение“, каза Маринкова.
„На второ място, в България е забранено да се продават лекарства по лекарско предписание от интернет. Не купувайте лекарствата с рецепта онлайн, защото единственият субект, който би го продал, е незаконно действащ субект. Има електронни аптеки, които продават лекарства без рецепта, и това е разрешено от закона. Всички аптеки, които имат електронни платформи и сайтове, пишат: „Този лекарствен продукт не може д бъде закупен онлайн, защото той е по лекарско предписание“. Като член на Българската асоциация за верификация на лекарствата мога да кажа, че всяко лекарство, което не е в аптека или болница, е фалшиво лекарство. След като някой дръзва да го продава онлайн, той е нарушил и други правила. Не се знае какъв е източникът на това лекарство, а когато е контрабандно внесено у нас, е неразрешено в България. Това носи огромни рискове за самия пациент, защото той не знае кой носи отговорност за неговата лекарствена безопасност, може изобщо да не е лекарство, може да е отрова“, допълни Боряна Маринкова.
Тя припомни, че от края на 2018 г. БАРПТЛ обслужват собствена платформа за пациентски сигнали, като до момента са получили над 2300 такива. По техни данни над 22% от случаите са свързани с трайно преустановен внос, 23% – с временно преустановен такъв, 9% са за нерегистрирани продукти, а 5% са за болнични такива, които няма как да бъдат открити в аптеката. По данни на ИАЛ пък близо 3200 лекарства са изтеглени от българския пазар за периода от 2014 г. до 2023 г.