Сряда, 15 Януари 2025
31
март
 

Болниците посрещат новия НРД с умерен оптимизъм

Лечебните заведения вече с по-гъвкави бюджети, но без отговор за надлимитната дейност

Петък, 31 Март 2017 | 15:08:25 Полина Тодорова


С умерен оптимизъм за лекарското съсловие и в частност – лечебните заведения, ще започне месец април,

С умерен оптимизъм за лекарското съсловие и в частност – лечебните заведения, ще започне месец април, когато влиза в сила и новият рамков договор. След възникналото за кратко напрежение около преговорите, най-важният договор за системата бе подписан на 28-ми февруари и влиза в сила от утре, 1-ви април. Именно възстановяването на договорното начало бе определено и като най-големият успех на Националния рамков договор за 2017 г. от председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев.

Основната промяна, залегнала в НРД и касаеща болничния сектор, е свързана с механизма за определяне на бюджетите на болниците. От април лечебните заведения ще разполагат с тримесечни бюджети, които ще им позволят да прехвърлят средства от месец в месец. Подобна възможност съществуваше преди години, а след отмяната й многократно представители на съсловието се обявяваха за нейното връщане с аргумента, че тя позволява по-гъвкаво разпределение на средствата. Друга положителна промяна, свързана с финансите на болниците, е възможността за 3% буфер, с който ще могат да разполагат при надхвърляне на тримесечната бюджетна рамка. В случай че и той обаче се окаже недостатъчен, НРД предвижда предоговаряне на цените на онези клинични пътеки, които са довели до преразход. От април 2017 г. бюджетите на болниците да се определят от РЗОК, а не от Надзорния съвет на касата, е друга промяна по бюджетирането на лечебните заведения.

Макар лимитите на болниците да останаха и тази година, вече се демонстрират първи стъпки към облекчаването им. Освен по-гъвкавия механизъм за определяне на бюджетите им, в началото на тази седмица Надзорният съвет на фонда обсъди възможността на практика лимитите да отпаднат и да се премине към определяне на индикативни, а не фиксирани стойности. Поради опасения за нарушаване на бюджетната дисциплина, а и факта, че чисто законово няма как лимитите да отпаднат без наличие на работещ парламент, предложението в крайна сметка не е било прието. Във всеки случай обаче то демонстрира насока към облекчаване на работата на лечебните заведения, немалка част от които все още чакат разплащане на надлимитната си дейност. Въпреки че бе взето решение заработеното от болниците над лимита и отчетено от фонда през 2016 в размер на близо 19 милиона лева да бъде платено, НЗОК отложи разплащането за след 1-ви април. Кога обаче ще се случи това все още не е ясно. Яснота липсва и относно надлимитната дейност от 2015 г., която е далеч по-голяма и възлиза на 52 милиона лева. За нея към момента не са и поети ангажименти за разплащане, въпреки настояванията на БЛС и изразената готовност на съсловната организация да ги потърси по съдебен път.

На фона на липсата на сигурност дали и кога ще бъдат платени средствата, изработени от болниците за период от две години назад, натрупани заради условията на лимити, касата продължава да заплаща в пълен обем лекарствата, за които ограничение няма. Припомняме, справка на фонда за Zdrave.net показа, че касата е похарчила над 150 милиона лева над заложеното в бюджета си за медикаменти за изминалата 2016 г. В бюджета на НЗОК по това перо бяха заложени 750 926 000 лв., от които 210 млн. лв. за лекарства в онкологията. Все пак фондът даде заявка за известни постъпки в тази насока, като вече обяви, че обмисля да се премине към пряко договаряне с търговците на лекарства, като представители на касата съобщиха за Zdrave.net, че вече са готови предложенията за законодателни промени в тази насока.

Известно недоволство в контекста на НРД предизвика фактът, че промяна по отношение на цените на клиничните пътеки липсва. За изменения в тази насока би могло да се говори едва от следващата година, стана ясно около подписването на договора. Проблемът с цените на КП обаче е особено голям при общинските болници, представители на които нееднократно посочиха, че те не са актуализирани от близо 10 години, въпреки многократното увеличение на минималната заплата, което води и ръст на разходите за възнаграждения на работещите в тях.

Дали все пак залегналите промени ще облекчат действително работата на лечебните заведения, предстои да разберем. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
xBE#


Всичко за коронавируса
Още новини
Силви Кирилов ще е министър на здравеопазването в редовното правителство
15.01.2025 12:13:54

Силви Кирилов ще е министър на здравеопазването в редовното правителство

Доц. Силви Кирилов ще е министър на здравеопазването в редовното правителство на Росен Желязков. ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...