До 20% от домакинствата в цяла Европа се сблъскват с „катастрофални разходи“ за здравеопазване – разходи, обусловени главно от плащания от джоба за лекарства – което не позволява на хората да плащат за други основни нужди като храна, жилище и отопление. Това сочат данни, събрани от СЗО чрез UHC Watch – нова дигитална платформа, проследяваща напредъка по отношение на достъпа до здравеопазване в 45 държави и представена изцяло днес, в навечерието на Деня на универсалното здравно покритие (UHC).
UHC Watch е първата по рода си цифрова платформа, посветена на проследяване на UHC индикатори и политика за здравно покритие в Европа и Централна Азия (ECA). Разработена от Службата за финансиране на здравни системи на СЗО/Европа в Барселона, платформата ще подкрепи страните в Европейския регион на СЗО в ускоряването на преминаването им към по-силно UHC.
„Фактът, че до 20% от домакинствата в някои страни в Европа са изправени пред катастрофални разходи за здравеопазване, е ярко напомняне за спешната необходимост да се даде приоритет на универсалното здравно покритие“, каза д-р Ханс Хенри П. Клуге, регионален директор на СЗО за Европа. „Никой не трябва да избира между плащането за животоспасяващи лекарства и посрещането на основни нужди като храна и жилище. Новата платформа променя ситуацията, като дава на политиците доказателства и анализите, от които се нуждаят, за да гарантират, че здравните системи защитават хората от финансови затруднения и предоставят справедливи и достъпни грижи за всички“, допълни той.
Новата платформа разкрива, че финансовите затруднения, причинени от плащания от собствения си джоб за лекарства, медицински продукти като слухови апарати и зъболекарски грижи, засягат милиони хора дори в най-богатите страни в Европа, допълнително влошавайки финансовото им състояние и дори тласкайки мнозина към бедност.
Данните показват също, че най-бедните хора са с най-големи финансови затруднения. В повечето изследвани държави (28 от 40) честотата на катастрофалните разходи за здравеопазване се е увеличила с времето, със средно увеличение от 1,7 процентни пункта.
Тази голяма зависимост от плащанията от джоба в рамките на здравните системи не само причинява финансови затруднения, но също така създава бариери пред достъпа, което води до незадоволена нужда от здравни грижи.
„Здравните системи трябва да защитават хората, а не да водят до бедност. И все пак за милиони в Европа и Централна Азия тежестта на плащанията от джоба тласка семействата до ръба на бедността“, каза д-р Наташа Азопарди Мускат, директор на „Политики и системи за здравеопазване на страните“ в СЗО/Европа. „UHC Watch е критична стъпка напред, която предоставя на страните приложими данни и ясни насоки за премахване на финансовите бариери. С този инструмент можем да ускорим напредъка към UHC и да гарантираме, че никой не е изоставен“, допълни тя.
През юли новината, че гараж в София се продава за умопомрачителните 93 000 евро, обиколи медиите. Дали се е намерил купувач на тази цена, не е известно, но големият ръст на цените на паркоместата в столицата е очевиден факт, пише вестник Сега. "В центъра на София цена на гараж под 50 000 евро се счита за нерентабилна", коментира Антон Илиев, брокер на недвижими имоти. Причината е ясна - има огромно търсене на места за паркиране, а наличността е изключително ограничена. На един от порталите за имоти има обява за продажба на гараж за 51 000 евро. Това е "петно" с площ 22 кв. м, което означава цена от 2340.9 евро на кв. м. Гаражът не е в центъра, а в жк Борово. В друг столичен квартал, "Банишора", има оферта за гараж от 38 кв. м в сграда, която е на етап Акт 14, с цена от 44 000 евро (1168.42 евро на кв. м). На един от имотните сайтове има особено интересно предложение - гараж със "статут на офис", за 90 000 евро. Описанието посочва, че гаражът е с площ от 22 кв. м, има метална врата и паркомясто от 20 кв. м отпред.
Над 93% от младите семейства се сблъскват са катастрофалните разходи при търсене на собствен Дом. Над 2000 евро на квадрат, вкл. мазе , тераси и общи части.