Хора без медицинско образование практикуват биорезонансна диагностика и назначават лечение, а контролът върху дейността им е или занижен, или не съществува.
За това алармира Нова телевизия след журналистическо разследване по повод сигнал на две жени, които са посетили такива кабинети и са получили не само сериозни диагнози като „тумор в мозъка“, но са били предупредени, че някои заболявания при тях все още не са се проявили клинично и е само въпрос на бъдеще това да се случи.
При посещение на такъв кабинет със скрита камера журналистката – пациент не е подписвала информирано съгласие, не получила нито амбулаторен лист, нито е била записана в журнал, но в края на „прегледа“ е била информирана за много тежки здравословни проблеми на няколко органа и й е било обяснено, че по тази причина се нуждае от лекарства, чиито имена и дозировка е трябвало да си запише сама. Сред назначенията е имало и антибиотик, но тя все пак е била информирана, че може да си го закупи само срещу електронна рецепта.
В друг подобен „кабинет“, само три часа по-късно тя е била „диагностицирана“ с проблеми в абсолютно различни органи в сравнение с първия „преглед“, но е получила касова бележка за извършената консултация.
Според Константина Георгиева, която също практикува биорезонансна диагностика след преминат курс на обучение, разликата се дължи на различната апаратура, използваната програма и метод на изследване.
По думите на д-р Мирослав Ненков тези практики нямат нищо общо с медицината и представляват непростимо заиграване със страховете на хората. След образно изследване с ядрено-магнитен резонанс на журналистката – пациент, назначено от него, той е категоричен, че тя не страда от нито едно от заболяванията, които са й били „установени“ при изследванията с биорезонанс.
Адвокатът по медицинско право Мария Шаркова е категорична, че всяка реклама, в която човек обещава, че чрез този метод може да се диагностицира заболяване, е в противоречие със закона.
„Ако твърдят, че ви поставят някаква диагноза или ви изследват с този апарат и включително ви предложат някакъв вид терапия, това само по себе си вече е нарушение”, коментира Шаркова. Тя предупреди, че при всеки преглед човек трябва да изисква амбулаторен лист.
Парадоксалното в случая е, че две регионални здравни инспекции – в София и в Кюстендил, дават противоречиви становища относно ролята си в контрола на такива кабинети.
Според РЗИ - София това е законен метод и всеки човек, който е регистриран при тях, подлежи на контрол. Според РЗИ-Кюстендил обаче – контролът върху биорезонансната диагностика не зависи от здравната инспекция, защото методът не е законен.
Засега се очаква позицията на Здравното министерство.