„От години алармираме за задълбочаващия се регрес в системата за закрила на децата, които са били обект на насилие, а хората, които се занимават с тези проблеми, са изключително ниско платени. Много притеснения буди и проблемът за опазването на психичното здраве на децата“. Това каза пред БНР Белла Дамянова, координатор „Политики за децата“ в Националната мрежа за децата (НМД), преди днешната конференция „Заедно срещу насилието над деца“, която се организира съвместно с Държавната агенция за закрила на детето. На форума ще бъде обсъден проект за създаването на национален регистър на случаите на насилие над деца.
„Дете, което е обект на насилие, би могло в бъдеще да стане насилник. Въпросът е как още от малки децата биха могли да бъдат подкрепени“, посочи Дамянова.
Тя бе категорична, че трябва да се търсят подходи, чрез които да се реализира адекватна превенция и адекватна интервенция за децата, преживели насилие във всичките му аспекти – домашно, семейно, училищен тормоз, насилие в киберпространството, сексуално насилие и т.н.
Според Белла Дамянова психичното здраве на децата е една изключително пренебрегната тема, а по данни от 2023 г. в у нас има само 2 детски психиатрии, 3 детско-юношески пространства за психично здраве и 22-ма психиатри, едва 14 от които работят със Здравната каса.
„Обикновено специалистите са в големите градове, но не всяко дете е в голям град. Дали това дете има достъп до такава грижа?“, зададе въпрос тя.
Очакванията на Национална мрежа за децата са чрез добра координация на институциите и неправителствения сектор да се изгради единен национален регистър, като данните от него да послужат за анализ на ситуацията и последващи мерки за решаване на натрупаните проблеми.
По последни данни 95% от децата у нас, които проявяват насилие, са преживели лично някаква форма на насилие. Същото се отнася за 85% от децата, които злоупотребяват с психоактивни вещества, 95% от проституиращите и 78% от попадналите в затвора.
Според анализите на Националния център за безопасен интернет сигналите за онлайн насилие през 2023 г. са над 46 000, което е двойно повече от 2022 г., а 95% от тях са за онлайн сексуална експлоатация.