Европейската комисията приема днес нов план за действие за борбата с антимикробната резистентност (АМР) — нарастваща заплаха, която всяка година причинява смъртта на 25 000 души и икономически загуби от около 1,5 милиарда евро в ЕС, съобщиха от там.
Планът за действие се основава на подхода „Едно здраве“ (One Health), който разглежда резистентността както при хората, така и при животните. Успоредно с това ЕК приема и първия резултат от плана: Насоки на ЕС за разумното използване на антимикробни средства в хуманната медицина.
„Антимикробната резистентност представлява нарастваща заплаха за света, и ако сега не ускорим действията си и не увеличим нашия ангажимент, през 2050 г. тя може да причини повече смъртни случаи от рака. Амбициозният дневен ред, който днес представям, се съсредоточава върху действия в ключови области с най-висока добавена стойност за държавите от ЕС. Чрез насърчаване на разумното използване на антимикробните средства при хората и животните, засилване на надзора, подобряване на събирането на данни и стимулиране на научните изследвания ние се стремим да превърнем ЕС в регион с най-добри практики, способен да набележи глобалния дневен ред за борбата с АМР в този все по-взаимосвързан свят“, коментира Комисарят по въпросите на здравето и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис.
Планът съдържа насоки за насърчаване на разумното използване на антимикробните средства при хората. Насоките са предназначени за всички засегнати от темата — лекари, медицински сестри, фармацевти, управители на болници и други, които играят роля в използването на антимикробните средства. Те допълват насоките за профилактика и контрол на инфекциите, които евентуално съществуват на национално равнище.
Освен това планът предвижда над 75 действия, които се градят върху три основни стълба – превръщане на ЕС в регион с най-добри практики, стимулиране на научноизследователската, развойната дейност и иновациите, както и набелязване на дневния ред в световен мащаб, информират от ЕК.
Новият план за действие се основава на първия план за действие относно АМР, чийто срок на действие беше от 2011 до 2016 г. В него се вземат предвид препоръките от независима външна оценка и мненията на заинтересованите страни, събрани по време на обществена консултация, посочват още от Комисията.
Антибиотик трябва да се отпуска от аптека само с валидна рецепта от лекар и тя да остава в аптеката за контрол в РЗИ както жълтите и зелените рецепти и броя на заприходените и продадените опаковки да е равен на изписаните по рецепта. Другото си е мижим да те лажем и самолечението и алъш вериша ще увеличават резистентността със шеметна скорост. И разбира се търговците няма да се съгласят.