Окончателният доклад от проверката на Изпълнителна агенция „Медицински надзор" (ИАМН) по случая с починалото 3-годишно дете показа, че лекарите нямат вина за смъртта на детето. Резултатът обаче няма да промени отношението към педиатрите, нито ще ги освободи от вменената им вина, смята доц. Атанас Мангъров, началник на детското отделение в Инфекциозната болница в София. Доц. Мангъров беше част от експертния екип, проверявал действията на медиците.
„Няма да има промяна, защото хората мислят, че всички са им длъжни и всеки, на който му се разболее детето, трябва да отиде веднага на най-високото място да се лекува като пререди всички останали“, каза пред Zdrave.net той.
За да разберат родителите къде трябва да си заведат детето, когато са уплашени за живота и здравето му, първо трябва да го види личния му лекар. „Той не е за украса или за да получава заплата, а за да ги съветва, ако не може да ги лекува. В случая с тригодишния Александър, майката сама е решила да действа. Даже не е отишла при личния си лекар и самостоятелно е дала на детето антибиотик, защото при личния лекар имало много хора“, разказа доц. Мангъров.
Той заяви, че антиботикът не е имало на какво да действа, защото е ставало въпрос за вирусна инфекция. „Развитието й е съчетание между вируса и детето. Ако това се беше случило януари или февруари, щяхме да сме сигурни, че е грип. Все още не е обявена грипна епидемия, но заболяването, което може да даде такава клинична картина, се нарича грип“, категоричен беше доц. Мангъров.
Той подчерта, че за проверката не е било необходимо отстраняването на директорите на трите болници, замесени в случая с починалото дете. „Пак добре, че не ги обесиха! При това положение кой да се хване да лекува дете и да поеме риск при лечението?! Вече сме останали без педиатрите. Ние имаме много малко специалисти, повече са лекарите, които работят с деца, но това не ги прави педиатри. Никой не иска да чуе проблема и нещата ще стават още по-зле.
Създаването на Национална детска болница, според него, няма да реши проблемът с желанието на пациентите за незабавно лечение, защото там също ще има струпване на хора и ще се налага да се чака. „Нали затова бяха създадени личните лекари. Дори да се направи Детската болница, там няма да има 20 кабинета, а ще са няколко, но за тежко болните деца. В София има 2 млн. души. Какво ще стане, ако всички хукнат направо към тези кабинети? Затова системата е степенувана. Първо отиваш на най-ниското ниво и по преценка те изпращат по-нагоре“, каза доц. Мангъров.
Ако нещата останат така, новата детска болница ще прилича на църква, в която няма попове, допълни той.
Директорите на трите болници, свързани със смъртта на 3-годишното дете, са възстановени
06.12.2019 17:20:43От ИАМН предадоха на министъра доклада за починалото 3-годишно дете
06.12.2019 17:17:42Д-р Георгиева: Не системата уби 3-годишният Александър, а заболяването
21.11.2019 18:53:31