Има четири условия, които обуславят достъпа на пациент до лекарствени продукти и фармацевтични грижи. Това каза председателят на БФС Димитър Маринов по време на пресконференция днес.
Първото условие пациентите да имат достъп до определен лекарствен продукт е той да е регистриран в страната, а второто – да е наличен в складовете и в аптеките, защото в ПЛС в момента има много регистрирани продукти, не някои от тях никога не са били внасяни в страната. Друго условие е да бъде на приемлива за пациента цена или да е достатъчно добре реимбурсиран. Не на последно място е лекарственият продукт да бъде отпуснат от фармацевт.
„Не е важно да има просто аптеки, не е важно да има някакви точки, в които пациентът да получава лекарството, а това да става със съответния контрол, консултация и всички необходими фармацевтични грижи. В последните години сме предлагали много решения, внесли сме ги в ЗЛПХМ, но този проект още не е влязъл в парламента, за разлика от други законопроекти, които не решават нито един от проблемите. И в момента аптеките имат проблем с достъпа до лекарствени продукти, съответно такъв проблем имат и пациентите“, каза той.
„Очакваме от новата власт да продължи да работи в насоките и целите, залегнали в Националната здравна стратегия 2030, която беше изготвена консенсусно от всички участници по веригата на лекарствоснабдяването. Там е заложена възможността аптеките да виждат наличностите на лекарствените продукти по складовете, за да може да направи необходимите поръчки. Този канал за доставка може да се случи само при налично електронно предписание – през СЕСПА, която трябва да бъде доразвита и интегрирана с НЗИС, фармацевтът да провери в кои складове е наличен необходимият лекарствен продукт и да може да го поръча. Това би гарантирало достъпа на пациента при условие, че продуктът е наличен в страната“, допълни още Димитър Маринов.
Той обаче подчерта, че се надяват новата власт да не тръгне да решава проблемите с достъпа през мобилни аптеки, вендинг машини, а медикаменти по лекарско предписание да бъдат отпускани от неквалифициран персонал.
Фармацевтите съобщиха, че в центъра на Сандански има 4 преработени вендинг машини, които са предназначени да продават вафли и солети, но продават лекарства. „От 60 лекарствени продукта, които можеха да се предлагат през автомат, вече са 600. Над 90% от тях са със съдържание на парацетамол, а половината от тези 90% са комбинация от парацетамол и псевдоефедрин. От БФС ще настояваме списъкът с лекарства, продавани чрез вендинг автомати, да бъде прецизиран и да се продават най-малките регистрирани опаковки от даден медикамент, за да не може да се злоупотребява“, каза и зам.-председателят на съюза маг.-фарм. Светослав Крумов.
„Има сериозни предизвикателства пред контрола и дигитализацията е голяма част от решението им“, допълни Маринов.