Управителният съвет на Български лекарски съюз взе решение да съдейства за завеждането на колективен иск от името на лечебните заведения за извънболнична медицинска помощ срещу компаниите, които не са изготвили в срок програмните си продукти. Това съобщават от съсловната организация.
Причината: създалият се хаос в системата, невъзможността лекарите, работещи в ПИМП и СИМП, да изпълняват своите задължения след 01.06.2022 г. заради напълно блокирана работа с отделните софтуерни програми. „Недопустимо е дни наред български граждани да не могат да получат необходимите им направления за прегледи и изследвания, а лекарите да бъдат подложени на допълнителен стрес и да понасят всички негативи от създалата се ситуация“, отбелязват от БЛС.
Съсловната организация настоява компетентните органи да направят необходимите проверки и да установят кои компании не са изготвили в срок програмните си продукти. „Настояваме още и за въвеждането на строг лицензионен режим с ясно разписани отговорности за всички компании, които изработват медицински софтуер“, заявяват от организацията.
Българският лекарски съюз се обръща към всички, засегнати от проблема, да изпращат своите сигнали за фирмите, които не са изготвили в срок програмните си продукти до централата на БЛС: (гр. София, бул. "Акад. Иван Гешов" 15) или на имейл: blsus@blsbg.com. Сигналите ще бъдат включени в колективните искове, за чието завеждане съсловната организация ще съдейства.
Припомняме, проблемът с е-направленията започна с влизането им в сила на 1 юни, като голяма част от медиците от извънболничната помощ се оказаха в невъзможност да издават е-направления, други имаха възможност да изпращат единствено на гинеколог, без значение какъв е проблемът и полът на съответният пациент. Сигнали в БЛС бяха изпратени от Благоевград, Добрич и Габрово, проблеми имаше и в други градове и области на страната.
По-рано днес пък здравният министър проф. Асена Сербезова поиска санкции за компаниите, осуетили плавния старт на системата заради необновяването на програмните си продукти.
По-късно от БЛС съобщиха, че съсловната организация ще предложи на Надзорния съвет на НЗОК да бъде направена двуседмична отсрочка на клаузата, касаеща електронните прегледи и направления, за да могат компаниите, които не са изготвили в срок програмните си продукти да изчистят пропуските, българските граждани да имат възможност да получат необходимите им направления за прегледи и изследвания без проблем, а лекарите да не бъдат подложени на допълнителен стрес и да понасят всички негативи от създалата се ситуация.
Фирмата с проблемния софтуер за е-направления се извини на лекарите
03.06.2022 12:59:09Д-р Брънзалов: Нормално е да има проблеми при резки промени в системата
03.06.2022 10:59:02Д-р Христов: Това не е е-здравеопазване, а пародия
02.06.2022 11:17:13