Изпълнителите на медицински услуги са в правото си да търсят дължимите им суми, включително и отговорност за причинените им вреди, но стига да докажат претенциите си. Това се завява в позиция на Българския лекарски съюз по повод решението на ВАС, с което се отменят лимитите, наложени на болниците.
Припомняме, с него се отменя решение на Надзорния съвет на НЗОК от началото на 2015 г.
„Налага се краен извод, че НС на НЗОК няма компетентност да приема обеми на финансови средства за заплащане на дейностите за болничната медицинска помощ, залагайки процентен механизъм спрямо средствата, получени през 2014г. Единственото възложено му правомощие съгласно чл. 4, ал. 4 от ЗБНЗОК за 2015г. е да определи реда, по който вече утвърдените със ЗБНЗОК средства да бъдат разпределени между отделните РЗОК и лечебните заведения“, посочват от лекарския съюз.
„Трябва да посочим, че нямаше да се стигне до тук, ако ръководството на НЗОК се бе вслушало в многократните заявления на УС на БЛС за актуализация на бюджетната рамка както в 2016 г., така и през 2017 г.“, категорични са още от съсловната организация.
От там изтъкват, че аргументите на БЛС са били основани изцяло на действащите законови разпоредби и в контекста на решение от март 2016 г., постановено по конституционно дело.
„След като НЗОК не поиска актуализация на бюджета си, за да заплати дължимите на изпълнителите суми, тъй като в здравеопазването няма лимити, а прогнозни стойности и държавни ангажименти за покриване в пълен размер на оказаната медицинска помощ, то сега ще ги плати с лихви и разноски“, заявяват още от БЛС.
Цялото решение на ВАС може да прочетете ТУК
Д-р Болтаджиев: Лимитите са едно от нещата, които възпрепятстват здравеопазването
16.01.2018 14:38:28 Полина ТодороваОбявиха за нищожни лимитите на болниците за 2015 година
16.01.2018 11:10:27Онкологичният център в Шумен осъди НЗОК за надлимитна дейност
08.01.2018 10:49:17