Българската банка за развитие (ББР) осигурява възможности за инвестиционно и оборотно кредитиране на държавните и общински болници. Това каза служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов по време на среща с директорите на 84 държавни и общински болници, цитиран от БГНЕС.
По думите му в новата стратегия на ББР здравеопазването е заложено като приоритет.
„Особено подчертавам възможностите за оборотно кредитиране, защото банката е в състояние да даде средства на болниците, така че да бъдат изчистени техните дългове към доставчиците. По този начин банката би станала единственият кредитор на болниците. Тя ще продължи да бъде пазарен кредитор, но по-важен е ефектът, че тя ще може да контролира финансовите и паричните потоци на лечебните заведения”, заяви министър Карадимов.
Вторият инструмент е, че ще предложим да участват по оперативните програми, които Министерството на иновациите и развитието управлява, а третият подход е по линия на Фонда на фондовете, каза още министърът. „Той ще представи възможностите по новите програми. Това е „Региони в развитие“. Фактически болниците ще имат достъп до 420 млн. лева”, добави министър Карадимов.
Той обясни, че идеята е колкото е възможно заедно с Министерството на здравеопазването да се предложат онези механизми, които малко по малко да въведат ред в самата система с пазарни механизми и контрол.
„Смятам, че няма нищо по-естествено държавната банка на България, която действа с мандат на правителството, да интервенира в сектор здравеопазване с пазарни механизми, но да гарантира прозрачността на изразходваните средства”, подчерта Карадимов.
Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева заяви, че една от задачите на МЗ са политики за финансовото стабилизиране на лечебните заведения, които са с над 50% участие на държавата.
„Приемането на стратегията на Българската банка за развитие от Министерски съвет ни даде повод да представим заедно с Министерството на иновациите възможностите за финансиране“, каза тя.
Д-р Кондева очаква лечебните заведения да направят сами анализи и ако имат желание да участват за финансиране както по линия на ББР, така и по европейски проекти. „Всички те трябва да получат разрешение от МЗ. Ние сме тук, за да ги подкрепим в тази посока. Техните проекти ще бъдат за развитие на инфраструктурата, за развитие на апаратурата, но това е нещо, което всяко лечебно заведение само ще прецени дали да участва. Ние трябва да ги подкрепим, ако плановете, които представят, ще доведат до подобряване на здравеопазването в района“, добави здравният министър.
Тя уточни, че към 31 март има само 6 лечебни заведения, които са в тежко финансово състояние. „Останалите са в по-добри категории, но ако могат, всички трябва да се включат“, каза д-р Кондева.