82 сигнала са подадени от 13 март до 27 април 2020 от пациенти на онлайн платформата за сигнали за липси и недостиг на лекарства. С тях общият брой нараства до 922 от началото на функционирането на системата. Това съобщиха от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) във връзка с междинно отчитане на резултатите от пациентски сигнали.
Водеща причина са неразрешените у нас и дерегистрираните продукти, заради които са подадени 81% от сигналите на интернет страницата на БАРПТЛ и горещата телефонна линия. Немалка част от тях (32%) са за коментирани в публичното пространство препарати в процес на клинични проучвания при лечение на коронавирусна болест. Останалите обаче са терапии при хронични заболявания. Тези лекарства до момента са били купувани от съседни държави от самите пациенти, тъй като лекарствата или не са регистрирани у нас, или са били, но са изтеглени и заличени от българския пазар. 27 са сигналите за лекарства са за лупус и ревматоиден артрит. С по-малък брой сигнали са неразрешени за употреба в България и съответно по-голямата част дерегистрирани продукти за епилепсия, хормонозаместващи лекарства и др.
12% от пациентите пишат в платформата за лекарство за рак на гърдата с временно преустановен внос от февруари тази година. Те са напълно обслужени, тъй като от 18 февруари има непрекъснат паралелен внос на същия продукт от Европа. Това е още едно доказателство, че зелените коридори, неналагането на забрани върху износа и солидарността между държавите в Европейския съюз, свързани с цялата верига на лекарствоснабдяване, гарантират достъпа до лекарства и са ефектина превенция на недостига им, подчертават от БАРПТЛ.
По повод недостига на лекарствата от Български пациентски форум настояват износът на важни медикаменти за хронични заболявания за чужбина временно да спре.
От БАЛТПЛ пък искат промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и на Наредба 10 от 2011 г. за условията и реда за лечение с неразрешени за употреба в България лекарствени продукти, тъй като Наредба 10 е приложима само за пациентите, приети в болница. „Новите текстове трябва да позволяват вноса на лекарствени продукти, регистрирани в Европейския съюз и разширяване на режима на Наредба 10 с внос на нерегистрирани, но предписвани от лекарите у нас лекарства за амбулаторно лечение. Възможностите за лечение с нерегистрирани и изтеглени от пазара продукти, ще улесни достъпа до терапия за много пациенти с предписано домашно лечение след изписване от лечебно заведение и под наблюдението на лекуващите си специалисти“, казват от асоциацията.