„Изолирано решение на проблема с кадровия дефицит в здравеопазването няма. За да се промени тенденцията на липсващи специалисти по здравни грижи, е нужно да се предприеме цялостна реформа на здравната система, основана на ясни стандарти за качество, контрол на спазването им и остойностяване на дейностите, които извършват медицинските специалисти“. Това се казва в отворено писмо от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) във връзка с проблема, възникнал в пернишката болница, където АГ отделението временно затваря врати заради липса на акушерки.
От БАПЗГ отбелязват, че са необходими мерки като приемане на медицински стандарт по направление ,,Акушерски грижи”, подкрепа на политиките за продължаващо обучение на акушерките, като се гарантира, че знанията и уменията им ще бъдат оценени; Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) да бъде страна по договарянето на Националния рамков договор (НРД); остойностяване на акушерския труд в клиничните пътеки (КП), свързани с бременността, раждането и следродилния период; въвеждане на задължителна и еднаква за лечебните заведения система за атестация на персонала по категории и осигуряване на средства за нейното прилагане.
Нужна е и цялостна промяна в нагласата на мениджмънта на лечебните заведения към специалистите по здравни грижи, обсъждане на проблемите, преоценки на организационно-управленските дейности, на удовлетвореността от работа, подобряване организацията на труд, стратегия за стимулиране на персонала, разпределяне на средствата съобразно системата за атестиране на персонала, програми за справяне със стреса и др., заявяват от Асоциацията.
От там посочват още, че проблемът с кадровата криза сред акушерките не е характерен само за България, а за целия свят.
„Затова Световната здравна организация (СЗО) стартира едногодишна кампания и призова правителствата и глобалната здравна общност да дадат приоритет на здравето на майките и новородените. Акушерките са в основата на това усилие, осигурявайки животоспасяващи грижи, които гарантират здравословна бременност, безопасно раждане, здраво ново поколение и проспериращи семейства. За да постигнем целите, имаме нужда от конкретни действия и инвестиции в акушерките сега!“, категорични са от БАПЗГ.
Вижте цялото отворено писмо на Асоциацията тук.