Предупреждаваме за наличие на схеми - това заяви пред bTV председателят на Българската асоциация за закрила на пациентите (БАЗП) Пламен Таушанов по повод отстраняването на директора на Център "Фонд за лечение на деца" д-р Тинка Троева. Той гостува заедно с Анна Илиева от асоциацията, която е и член на Обществения съвет към фонда. Според него в подобни схеми може да се търси участието на различни външни експерти към центъра.
„Проблемите във фонда започнаха 2013 г., когато започнаха незаконосъобразно да се спират деца за лечение, за да бъдат насочвани към определени лечебни заведения”, посочи Таушанов. За пример той даде дори случая с малкия Байрям, който беше изпратен за лечение в германския град Тюбинген, където според него не се намира най-големият трансплантационен център в Германия.
В тази връзка представителите на БАЗП обясниха, че на Обществения съвет към фонда липсва информация за план-лечението на децата и обобщени публични данни за случаите до момента. „На сайта на фонда няма информация къде са изпратени деца, с каква диагноза и на каква стойност е лечението им”, разясни Таушанов.
„Къса се връзката между директора и Обществения съвет”, посочи още той, като обясни, че директорът решава еднолично на кой вършен експерт да потърси мнението. Проблем според него е и липсата на представители на дарителите в ОС, както и кворумът за взимане на решения.
Що се касае до случая, който беше даден от Министерство на здравеопазването като пример за нарушения в работата на д-р Троева, Илиева обясни, че той е много различен от този на Байрям.Тя изчете становището на външния експерт по казуса, в което се посочва, че лечението може да се извърши в Правителствена болница у нас. В същото време в заключението към него обаче е посочено, че лечението би могло да се реализира в чужбина въз основа на по-добрия опит там. Именно това противоречие даде основание на Таушанов да го определи като „състояние на полубременност” и добави, че в база "Лозенец" има достатъчно опит и от 2011 година са извършени 9 трансплантации на деца. По-големият проблем, според адв. Таушанов обаче е, че детето, изпратено за лечение в Германия, няма нужда от трансплантация и се позова на хистологичните му изследвания, от които става ясно, че то няма цироза и холестаза.
Таушанов допълни, че още при поемането на центъра от д-р Троева пред нея са посочени проблемите в работата на структурата, които трябва да бъдат решени. По думите му по част от тях има движение, но други са още факт.
Запитана дали е работила добре с Тинка Троева в качеството си на член на ОС, Илиева посочи от своя страна, че в сравнение с предния директор Владимир Пилософ, комуникацията с нея е била далеч по-лесна. „Вратите за нас бяха отворени. Без проблеми сме съобщавали за проблеми, които сме имали”, заяви тя.
По телефона в ефир подкрепа за Троева изрази и дядото на Бяйрям. „Тя не е извършила никакво престъпление, заради което да бъде отстранявана от работата", категоричен бе той, като посочи, че е имало голяма разлика в нейната работа спрямо тази на бившия директор проф. Владимир Пилософ. Той апелира и останалите родители, на които Троева е помогнала, да я подкрепят.