Има нужда от демонополизация на НЗОК, но тази демонополизация не означава 8+2, а 8-2, което значи касата поетапно да отстъпва част от своя ресурс. Toва коментира здравният икономист Аркади Шарков пред БНР по повод обсъжданата идея за надграждащ здравноосигурителен модел. Той отбеляза, че въпросът все още е в сферата на „спекулата” и припомни, че новите модели на здравно осигуряване, които се очаква да предложи министър Ананиев, ще станат ясни през есента. Припомняме, вчера темата бе коментирана и от председателя на здравната комисия д-р Дариткова, която посочи, че с 8% вноска за здраве не могат да се посрещнат новите потребности пред системата.
Когато не ни предлагат по-качествен продукт, задължението да ти вдигнат вноската е някак си неблагоразумно, отбеляза Шарков. Той допълни, че всеки един застрахователен фонд си прави сметката срещу непредвидени обстоятелства, а заболяванията, за които се обсъжда например да бъдат покривани с допълнителното осигуряване, като редките, са именно такива. Не съм сигурен кой фонд би искал с такъв фиксиран процент би искал да осигурява хората срещу точно тези болести, заяви той.
Според него независимо какъв модел на осигуряване се избере, не се знае какъв ще бъде контролът, както и негативните ефекти.
Конкуренцията смъква цените и повишава качеството, въпросът е как ще бъден направена, смята Шарков, като допълни, че трябва да се види дали механизмът ще е държавата да дава лицензионни режими на едни застрахователи, докато ограничава други, тоест дали ще създаде олигополи или ще позволи на свободния пазар да се развива. Като добър пример той даде Холандия, където съществуват и държавни, и частни застрахователи. Във всеки случай България не трябва да копира чужди модели, а да прецени кой е най-подходящият за нея, смята той.
Проблемът пред НЗОК според Шарков е, че бюджетът й се прави година за година, както и че липсва дългосрочна перспектива за финансиране.
Вижда се, че лекарствата са в свръхразход, вижда се, че болничната помощ е свръхфинансирана за сметка на доболничната и превенцията. Тези проблеми продължават да стоят, отбеляза той, като посочи, че има заинтересовани хора, които не искат моделът да се променя.
Шарков заяви още, че докато няма изградена електронна информационна система не може да се говори за реален контрол.
Запитан какви са основните проблеми пред новия управител на НЗОК в лицето на д-р Дечев, той заяви, че на първо място това е преразходът за лекарства, който до март е над 120 милиона лева. Решиха в надзора да отприщат резерва и да поискат по-рано отстъпките за лекарствата, посочи той, като подчерта, че това не е решение на проблема. Такова Шарков вижда в реформа в лекарствената политика, както и въвеждане на прогенерична политика. До момента всеки един от управляващите е записал това в програмите си, но не го е изпълнил, защото не е изгодно на тях самите, коментира той
Другите проблеми пред д-р Дечев ще са дълговете на НЗОК към чужди фондове, както и заплащането на болничната помощ и най-вече проблемите с лимитите. Не може от една страна законът да те задължава да приемаш болни, а от друга да ти слага лимит, коментира той. За съжаление функциите на управителя на НЗОК са орязани, посочи в същото време Шарков, като изтъкна, че за да е добър един мениджър, не трябва да зависи от много хора, както е в случая.
Надявам се на д-р Дечев да му е прав пътят и да успее да направи нещо по въпроса. Добър пример е как управлява „Св. Иван Рилски”, заяви той.
Преразходът за лекарства - и в отчета за бюджета на НЗОК
23.05.2018 18:06:08Аркади Шарков: Всяка година разходите при лекарствата растат с между 15% и 20%
18.05.2018 12:16:19Април: отново преразход при онколекарствата
18.05.2018 09:47:46 Ирина Пекарева