За пореден месец средствата, изплатени от НЗОК за онколекарства, надхвърлят планирания средномесечен разход. Касата е изплатила за април над 31,5 млн. лв. за онкологични медикаменти в болничната помощ, което е с 8 млн. лв. повече от заложеното в бюджета й за месец по това перо.
Общо за първите четири месеца за годината разходите на фонда за онкомедикаменти надхвърлят с близо 36 млн. лв. средномесечните: при бюджет от 282 млн. лв. и средномесечен разход от 23,5 млн. лв., изплатените средства за периода би трябвало да са в рамките на 94 млн. лв. Вместо това обаче те вече възлизат на 129,9 млн. лв.
Както знаем, в следващите месеци този разход няма да намалява. Напротив – очаква се той да се увеличи с включването на новите молекули в Позитивния списък.
На последното заседание на Надзорния съвет на НЗОК неговият председател Жени Начева за пореден път изрази притеснението си от нарастващите разходи за онколекарства и прогнозира дефицит от 80 млн. лв. в бюджета на Касата заради тях.
По всичко изглежда обаче, че ако обявените допълнителни мерки като нови преговори за отстъпки от фармафирмите не се реализират, дефицитът ще е по-висок и резервът на НЗОК няма да е достатъчен да го покрие.
При медицинските изделия преразходът е минимален и може да се каже, че плащанията за тях са почти в границите на предвиденото. За април Касата е платила малко над 8,8 млн. лв. за медицински изделия в болничната помощ, което е с около 700 000 лв. над заложения средномесечен разход. Общо за изминалите четири месеца от 2018 г. НЗОК е дала близо 35,5 млн. лв. по това перо, при очакван разход от 32,8 млн. лв.
Все пак, ако средномесечният разход за медицински изделия остане на същото ниво и в следващите месеци, Касата ще трябва да намери отнякъде допълнителни 5 млн. лв. и за тях. Предвид факта, че от 1 април бе намалена стойността, до която фондът плаща за някои от изделията обаче, преразходът може и да бъде компенсиран.
По отношение на бюджета за болнична помощ НЗОК също няма основания за притеснения на този етап. Бюджетът по това перо се изпълнява в заложените си рамки. Общо за четирите месеца на годината за болнична помощ са изплатени средства в размер на 608,7 млн. лв., което е малко над заложеното от около 608,2 млн. лв. Април е първият месец, в който болниците би трябвало да работят по новия рамков договор, с увеличени цени на клинични пътеки. Все още обаче не е приета окончателно и влязла в сила новата Здравната карта, от която лечебните заведения очакват сериозни рестрикции по отношение на договорите си с НЗОК.
В заключение можем да кажем, че справката на НЗОК за изплатеното по тези три пера потвърждава опасенията на Жени Начева за сериозен и притеснителен преразход при онколекарствата и разходи в рамките на заложеното за болнична дейност и медицински изделия.
Близо 30 млн. лв. повече дадени за онколекарства за първото тримесечие
13.04.2018 10:55:21 Ирина ПекареваПреразходът при онколекарствата продължава и през февруари
14.03.2018 13:47:33 Ирина ПекареваПреразходът за онколекарства започна от първия месец на годината
20.02.2018 11:30:00 Ирина Пекарева