От доста време слушам обвинения, че съм подписал договора за изграждане на детската болница насред извънредното положение. Приключих процедурата по проекта преди да дойде извънредното положение. По закон съм длъжен да подпиша договора в рамките на един месец и това, че има извънредно положение, не е означава, че трябва да дам възможност да ме разнасят по съдилища. Така отговори министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на депутата от БСП Анна Славова какво е наложило насред извънредното положение да бъде подписан договорът за детската болница. Въпросът беше зададен по време на днешния блиц контрол в парламентарната здравна комисия.
„Емоционалната страна на въпроса е, че проектът е приоритет на само на МЗ, но и на цялата българска общественост. Три поколения чакат да бъде построена и ако сега се провали, още 30 години няма да има детска болница“, каза още министърът.
Той подчерта, че в началото на миналата година е била създадена работна група към МЗ, включваща и педиатрите, които да разработят план за Националната детска болница и който МЗ е длъжно да следва. „Възложихме обследване, което недвусмислено показа, че сградата, с малки корекции, отговаря на всички земетръсни стандарти. Отделно избраният изпълнител посочи в договора, че ще извърши и допълнително обследване и въз основа на цялата документация ще прецени дали да укрепи, доизгради или да изгради напълно нова конструкция“, каза Ананиев.
Той заяви категорично, че цялата процедура е била напълно прозрачна, отговаряно е своевременно на всички въпроси, ръководството на МЗ се е срещнало няколко пъти с протестиращите, а камарите на архитектите и инженерите два пъти са обжалвали поръчката и изпълнителя, които обжалвания съдът и КЗК са оставили без последствия.
По-рано президентът Румен Радев се срещна с представители на гражданската инициатива „За истинска детска болница“, които са против бъдещото лечебно заведение да бъде достроено върху стария строеж в двора на "Александровска" болница.
Президентът определи като важна стъпка решението на правителството да се изгради Детска болница, начинът на реализация на проекта обаче, по думите му, поражда спорове.
„Споделям убеждението, че Националната детска болница не е просто сграда, не е само обект с национално значение, тя е преди всички обществено значима кауза“, каза Радев, цитиран от БНР.
На срещата д-р Адил Кадъм заяви, че решението на кабинета е псевдоволя за решаване на проблема. „Идеята е да направиш Национален педиатричен институт за грижа за детето, здравото и болното, а не да създадеш един мъничък концлагер“, каза тя.
До Гост 22.05.2020 08:06:27 : Само това ли успя да роди полирания ти нефелен герберунгелски мозък ?
Президентът Грипен Крадев ли?
Ей, нещастно, партийно платено тролче, изкара ли си мизерното заплащане за деня, пишейки пълни глупости? А нужда от детска болница разбира се че има, но поместена в нова, съвременна сграда, проектирана с визия напред във времето, а не по стар проект и някак си сглобена с много компромиси и грешки!
Събаряй! Както ИПК Родина!