Министерство на здравеопазването не разполага с конкретна информация за участието на Българската академия на науките в проекта на френския институт „Пастьор“ за разработване на ваксина срещу коронавируса, но считаме, че ангажирането на български учени в проекта, е признание за високата им квалификацията и професионализъм. Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от „Воля“ Кристина Таскова дали МЗ е запознато с проекта на БАН за създаване на ваксина срещу коронавируса и следи ли на какъв етап е той.
Според Таскова БАН работи по проект за създаването на ваксина, като проектът се финансира от френския институт “Пастьор”, а изработената ваксина ще бъде изцяло български патент.
„Наясно съм, че създаването на ваксина е сложен и много дълъг процес, преминаващ през редица лаборатории тестове, тестове върху животни и различни фази на клинично тестване, докато се докаже ефективността и безопасността й. Все повече хора обаче се страхуват, че необходимостта от бързо справяне с все по-задълбочаващата се кризата с коронавируса, ще доведе до прибързано създаване на ваксина, която няма да бъде внимателно и достатъчно дълго тествана, преди да се въведе в производство, а това може да доведе до непредвидени последствия върху здравето на хората, като влоши състоянието на имунизирания, вместо да го предпази“, казва още депутатът от „Воля“. Според Таскова притеснението на хората се засилило още повече от изявлението на доц. Пенка Петрова, директор на Института по миркобиология към БАН, че дори вече се обсъжда ваксината да стане задължителна.
Министър Ананиев отговаря, че всички лекарствени продукти и особено ваксините, тъй като се прилагат на здрави лица, преди да бъдат използвани трябва да имат разрешение за употреба от Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) или от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА).
„Включването на нова ваксина в Имунизационния календар се осъществява след обсъждане от членовете на Експертния консултативен съвет по надзор на имунопрофилактиката, в чиито правомощия е да се обсъждат въпросите, отнасящи се до имунопрофилактиката на ваксинопредотвратимите заразни болести и обновяването на Имунизационния календар“, казва министърът.
Той допълва, че България поддържа координация на ниво в Европейския съюз и Европейската комисия, чрез Комитета по здравна сигурност и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, с цел постоянен обмен на информация и координиране на пакета от мерки за справяне със ситуацията, предизвикана от COVID-19. „При регистриране на ваксинални препарати и при спазване на съотносимата нормативна уредба в областта на лекарствените продукти, ще предприемем необходимите действия за гарантиране опазване на общественото здраве“, казва министърът.