„Основният проблем у нас е липсата на правила и стандарти за работа на медицински сестри, лекарски асистенти и други здравни професионалисти. Тези специалисти играят ключова роля в здравеопазването и често са на първа линия в оказването на помощ на пациентите“. Това каза пред Bulgaria ON AIR Александър Александров, председател на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшери (БСЛАФ). Той подчерта, че в името на тази цел – създаване на ясни правила за тези медицински професии, три съсловни организации са се обединили и са подписали споразумение за съвместни действия.
Александров бе категоричен, че липсата на правила е предпоставка за липса на квалифицирани кадри, за липса на качество и навременност на медицинското обслужване. От друга страна, по думите му никой не се интересува от мнението на тези хора, а обикновено ги питат постфактум за мнението им, след като нормативните актове вече са написани и предстои влизането им в сила.
„Ето например, само лекарите чрез БЛС са страна по договора с НЗОК, а останалите малки организации не са. Те са пренебрегнати, пренебрегнат е трудът им. Мисля, че времето на авторитаризма в медицината приключи“, каза още председателят на БСЛАФ.
Той поясни, че подписването на споразумение с Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), обединяваща медицинските сестри, Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ) и Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите (БСЛАФ) е път да се търси заедно решение на проблемите, които са трупани с години.
„Тези проблеми са поставяни многократно през годините. Те са „брадясали“ по някакъв начин, остават все така нерешени и сега е крайно време да се обърне внимание, защото наистина сме в тежко положение в здравеопазването, в криза“, подчерта Александров.
Той бе категоричен, че в момента голяма част от медицинския персонал не остава в България и причините за това са не само от финансов характер, а са свързани с условията на работа и липсата на възможности за професионално развитие, за надграждане на знанията и квалификацията, за специализация и усъвършенстване.
Александров подчерта още, че тежкият дефицит на медицински специалисти в отдалечените региони може да бъде преодолян с участието и на медици от тези професии, а самите лекарски асистенти могат да бъдат полезни със знанията и уменията си и в училищата, и в детските заведения, защото могат да работят за превенция, могат да оказват и спешна помощ.
Председателят на БСЛАФ заключи, че трябва да се променят законодателството и цялостната нормативна уредба, като се вземат предвид мненията на тези професионалисти още при създаването на нови правила.