Скандал с ваксини разби блясъка на китайските фармацевтични компании, единственият отрасъл с печалба тази година на националния финансов пазар. Индексът на фармацевтичните компании потъна с до 5,7% в понеделник при натрупан гняв относно безопасността на ваксиниращите медикаменти след като стана ясно, че листната на борсата в Шънджън Changsheng Bio-Technology Co. е фалшифицирала данни и е продавала продукти с ниско качество за употреба от бебета. Серена Шао, анализатор в Credit Suisse, коментира темата пред BloombergTV.
„Националната агенция по храни и лекарства на Китай направи обичайна проверка на фармацевтичните компании в Китай и откри, че компанията за ваксини Changsheng няма определени производствени документи за определена партида ваксини, и че всъщност някои от документите са неправилно изготвени. Това е засегнало около 215 хил. ваксини“, поясни Шао.
Въпреки че все още няма детайли за сериозността на положението, скандалът предизвиква паника в цялата страна.
Лошото е, че това е всъщност е втората най-голяма компания за ваксини в Китай. Продуктите им се продават в цялата страна и в големите градове.
Според Шао обаче това е „повече изолиран случай“ за конкретната компания, а регулаторът в Китай редовно прави проверки в производствените процеси и влага ресурси по отношение на качеството на лекарства и ваксини. „Смятам, че правят реформи и се подобряват, но все пак това е самостоятелен случай и не представлява цялостните практики в индустрията“, допълни Шао.
Скандалът с фалшиви ваксини срещу бяс и дифтерия, тетанус и коклюш гръмна преди дни в Китай. Тогава китайската служба за храните и лекарствата съобщи, че е спряла производството на ваксини срещу бяс, произвеждани от Changsheng, след като при инспекция е установено, че са фалшифицирани данни, свързани с производството на препарата. Засега няма доказателства, че ваксината е довела до увреждания.
От Китайската служба за храните и лекарствата заявиха, че ваксините срещу бяс са били изтеглени от пазара и срещу компанията производител вече е започнало разследване. В същото време властите в провинция Цзилин обявиха, че партида с ваксини от 2017 г. за дифтерия, тетанус и коклюш на същата компания не са отговаряли на установените изисквания. Според държавната медия CGTN над 250 хил. дози от нея вече са били продадени на здравни центрове в източната част на Китай. Производството на тази ваксина се финансира от държавата и тя е предназначена основно за деца. Не е ясно колко деца са ваксинирани с проблемния препарат.
бриКс