Следобедните операции в атинската болница „Александра“ са спрени за неопределено време, тъй като акушерките отказват да участват в тях поради неплатени заплати, съобщи eKathimerini.com.
Акушерките, чието участие в операционните екипи е незаменимо, не са били компенсирани за работата, която са извършвали в кабинетите от април тази година. В резултат на това не са планирани следобедни операции за цялата седмица.
Проблемът с плащането засяга целия персонал, който участва в следобедните операции на болницата. Болницата не е внедрила необходимия софтуер за обработка на плащанията, като по този начин е оставила много медици да чакат финансовите си компенсации за положения труд.
В още една атинска болница – „Елеиа Венизелу“, е възникнала подобна ситуация, за разрешаването на която е било спешно приложено временно решение с използването на екселски таблици, за да се гарантира заплащането на персонала. Проблемът обаче продължава все още в „Александра“.
Доскоро в „Александра“ са се извършвали 3 до 4 следобедни операции седмично, предимно за неспешни случаи.
Със спирането им пациентите са изправени пред ново предизвикателство – по-дълго време на чакане за операция, тъй като дневният график на болницата вече е претоварен. В някои случаи чакането за планови лапароскопски процедури може да продължи до една година.
Създаденото напрежение породи опасения относно създаването на вторичен списък на чакащи за пациентите, които избират следобедни операции, защото това допълнително забавя достъпа им до медицински грижи.
Междувременно Министерството на здравеопазването се готви да стартира програма за безплатна следобедна хирургия за пациенти от списъците на чакащите, с прогнозирани 37 500 операции, планирани до средата на ноември. Тази мярка бе оповестена преди месеци, а намерението бе да се осигури финансиране със средства по Плана за възстановяване и устойчивост.