Приетият на първо четене проект на Закон за бюджета на НЗОК за 2025 г. от парламентарните комисии по бюджет и финанси и по здравеопазване поставя под риск живота и здравето на стотици хиляди български пациенти с хронични заболявания като диабет, артрити, възпалителни чревни заболявания, хепатит, болест на Паркинсон, множествена склероза и много други.
Това мнение изразяват от Асоциацията на пациентите активни в здравеопазването (АПАЗ). Според организацията намаляването с 15 млн. лв. на средствата за лекарствата за домашно лечение, отпускани по протокол, е в противоречие с нарастващата нужда от съвременни лекарствени терапии, които имат по-добър ефект и водят до възстановяване на трудоспособността на пациентите, повечето от които са в активна възраст.
Дефицитът на планираните средства в групата на лекарствата, изписвани по протокол, е явен и това застрашава достъпа до лечение на стотици хиляди пациенти с хронични заболявания, които съставляват значителна част от здравноосигурените лица в България, посочват от там.
ОТ АПАЗ призовават отговорните институции да преразгледат и коригират бюджета на НЗОК, специално в групата на лекарствата за домашно лечение, изписвани по протокол.
С пълния текст на позицията можете да се запознаете тук.
Застрашава - далаверите на Шайка фарма и частните болници !