Директорката на Обединената програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) Уини Бянима прогнозира, че броят на новите ХИВ инфектирани може да скочи повече от шест пъти до 2029 г., ако американската подкрепа на най-голямата програма за СПИН отпадне, предаде Асошиейтед прес.
Тя предупреди, че милиони хора могат да умрат от инфекцията, като в същото време е възможно да се появят по-устойчиви щамове на вируса.
В интервю за Асошиейтед прес Уини Бянима каза, че броят на ХИВ инфекциите спада през последните години, като през 2023 г. са регистрирани само 1,3 млн. нови случая, което е 60% спад от пиковото ниво на вируса през 1995 г.
Но тъй като президентът Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще замразят цялата чуждестранна помощ за 90 дни, изчисленията сочат, че до 2029 г. може да има 8,7 млн. души новозаразени с ХИВ и десетократен скок на смъртните случаи, свързани със СПИН - до 6,3 млн. души, както и 3,4 млн. деца, които ще останат сираци.
„Ще видим скок на тази болест. Това ще струва животи, ако американското правителство не промени решението си и не запази лидерството си“, каза тя, като добави, че не е нейно право да критикува политиката на което и да е правителство.
Бянима описа американското оттегляне от глобалните усилия за ХИВ като втората най-голяма криза, с която някога са се сблъсквали бедните страни след дългогодишното отлагане на помощта от животоспасяващите антиретровирусни лекарства, които отдавна са налични в богатите страни.
Директорката на програмата UNAIDS също каза, че загубата на американска подкрепа в усилията за борба с ХИВ идва в нов критичен момент – невъзможността да бъде доставено лекарството ленакапавир, прилагано като инжекция два пъти годишно, за която е доказано, че предлага пълна защита срещу ХИВ и при жени, и при мъже.
Широкото използване на този препарат, чието действие много доближава ефекта на ваксина, в допълнение към други интервенции за спиране на ХИВ, може да помогне да се сложи край на болестта като проблем за общественото здраве през следващите 5 години, посочи Бянима.
Тя отбеляза, че ленакапавир с търговско наименование Sunlenca е разработен от американската компания Gilead.
„Международната помощ помогна на една американска компания да направи иновации, да излезе с нещо, което ще й донесе милиони и милиони, но в същото време ще предотврати нови инфекции в останалия свят. Замразяването на американското финансиране няма икономически смисъл“, категорична бе Уини Бянима.