Човешките папилома вируси (HPV) са включени в семейство с повече от 200 типа вируси, които могат да заразят определени (епителни) клетки на кожата и лигавиците.
Повечето HPV инфекции са асимптоматични и изчезват напълно от само себе си в рамките на 2 години след заразяването, без да причиняват клинично заболяване. Някои инфекции са устойчиви и могат да доведат до предракови изменения или рак.
Най-малко 12 типа HPV, класифицирани като „високорискови“ (онкогенни) - типове 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59.
Инфекцията с онкогенен HPV тип може да доведе до развитие на предракови и ракови изменения като: рак на маточната шийка, рак на вулвата, рак на вагината, рак на ануса, рак на пениса, рак на гърлото и др. Някои нискорискови HPV вируси могат да доведат до появата на т.нар. генитални брадавици (кондиломи) в областта на кожата на половите органи. Те често рецидивират и могат да са причина за сериозен физически и психологически дискомфорт.
Човешките папилома вируси са най-честата сексуално-предавана вирусна инфекция. Всеки човек, който води сексуален живот е изложен на риск от заразяване с HPV. Вероятността човек да се зарази с HPV до края на живота си, ако има само един партньор от противоположния пол е 84.6% за жените и 91.3% за мъжете. Това на практика означава, че срещата на всеки човек на планетата с HPV е почти неизбежна, като до навършване на 45 г. 80% от жените и мъжете се заразяват с човешки папилома вируси.
По данни на Световната здравна организация, HPV са отговорни за около 90% от случаите на сквамоцелуларен карцином на маточната шийка, 87% от случаите на анален карцином, 85% от случаите на карцином на орофаринка и др.
По данни на Центровете за превенция и контрол на заболяванията, САЩ, относителният дял на раковите заболявания, които вероятно са причинени от HPV е: 91% - рак на маточната шийка, 91% - рак на ануса, 75% - рак на вагината, 70% - рак на орофаринкса, 69% - рак на вулвата, 63% - рак на пениса.
Най-сигурният начин за предпазване от HPV остава ваксинацията. Страните с ефективна ваксинационна програма отчитат спад в заболяемостта с почти 80% за 4 години.
Ето защо стратегията 90-70-90 на СЗО за ликвидиране на рака на маточната шийка като социалнозначимо заболяване предвижда на първо място първична профилактика чрез ваксинация с HPV ваксина и поне 90% покритие на таргетните групи (9-14 годишни момичета и момчета преди началото на половия им живот). На второ място СЗО поставя организирането на популационен скрининг, с обхват от поне 70% от жените. Страните с ефективен скрининг са снижили заболяемостта с около 60-70%. И на трето място в стратегията е своевременно лечение на предраковите изменения и началните стадии на раково заболяванев 90% от новодиагностицираните случаи. Ефективността на тази стратегия вече е реално доказана в Австралия, първата страна в света, която очаква след 2030 година заболяемостта да спадне постепенно до 1/100 000, което практически означава елиминиране на диагнозата рак на маточната шийка. За сравнение в България този показател е 20-25 случая на 100 000 жени годишно.
Материалът е публикуван като част от информационната кампания на Министерството на здравеопазването за скрининг на рака на маточната шийка.
"Откриха Америка"