!
Неделя, 07 Юли 2024
04
юли
 

Според проучване

GLP-1 рецепторните агонисти може би увреждат зрението

Четвъртък, 04 Юли 2024 | 13:43:18


Пациентите, които използва популярните лекарства за отслабване и за диабет тип 2 от групата GLP-1 рецепторни агонисти, може да са изложени на повишен риск от застрашаващо зрението очно заболяване, според данни от публикувано проучване в JAMA Ophthalmol

Пациентите, които използва популярните лекарства за отслабване и за диабет тип 2 от групата GLP-1 рецепторни агонисти, може да са изложени на повишен риск от застрашаващо зрението очно заболяване, според данни от публикувано проучване в JAMA Ophthalmology.

Лекарства като Ozempic и Wegovy, съдържащи една и съща активна съставка – семаглутид, според изследването могат да доведат до предна исхемична оптична невропатия (AION). Екипът на проучването е установил, че този сериозен проблем се среща при 8,9% от пациентите, приемащи семаглутид по повод диабет тип 2, в сравнение с 1,8% от пациентите, приемащи лекарства за диабет, различни от GLP-1 рецепторни агонисти.

Сред тези, на които е предписан семаглутид за наднормено тегло или затлъстяване, процентът на това очното заболяване е 6,7% срещу 0,8% за тези, които получават други видове лекарства за намаляване на теглото, сочи анализът на изследователите.

36-месечното обсервационно проучване включва 710 възрастни с диабет тип 2 и 979, приемащи лекарства за отслабване.

AION се развива от недостатъчен приток на кръв към зрителния нерв и причинява внезапна безболезнена загуба на зрението на едното око, припомнят специалистите. Това е втората най-честа причина за слепота, дължаща се на увреждане на зрителния нерв, след глаукомата.

Ако се вземат предвид други рискови фактори за очни усложнения като артериална хипертония и обструктивна сънна апнея, то употребата на семаглутид се свързва с повече от 4 пъти по-висок риск от AION при пациентите, които приемат лекарство от този вид за диабет и с повече от 7 пъти по-висок риск при пациенти, които приемат такъв препарат заради затлъстяване.

Компанията производител Novo Nordisk в писмено изявление е посочила няколко ограничения на дизайна на проучването, което не е рандомизирано и контролирано.

„Като цяло данните, публикувани в проучването, не са достатъчни, за да се установи причинно-следствена връзка между употребата на GLP-1 рецепторен агонист и AION“, коментира за Reuters датският производител на лекарства, добавяйки, че състоянието не е нежелана лекарствена реакция за предлаганите на пазара форми на семаглутид.

AION по-често засяга по-възрастните хора. По данни за САЩ в общата популация прогнозната годишна честота е 0,54 на 100 000 души и тя нараства до 2,3 - 10,2 на 100 000 при възрастни над 50-годишна възраст, според Американската академия по офталмология.

Прогнозата за възстановяване на зрението е по-добра за по-млади пациенти, посочват от академията.

Средната възраст на обхванатите в проучването е 46 години за пациентите, които използват семаглутид за лечение на затлъстяване и 57 години за тези, които го приемат по повод диабет тип 2.

„Изследването е проведено на високо ниво и предполага връзка между лечението със семаглутид и тази форма на оптична невропатия, която застрашава зрението, но идеалният подход би бил тази връзка да се тества тествано в по-големи проучвания“, коментира д-р Греъм Макгеоун от Queen's University в Белфаст, който работи по проблемите на диабета и съпътстващите очни усложнения, но не е участвал в новото изследване.„Като се има предвид бързото нарастване на употребата на семаглутид и възможното разширяване на показанията и включването на редица проблеми, различни от затлъстяването и диабет тип 2, този въпрос заслужава допълнително проучване. Възможните странични ефекти на лекарството обаче винаги трябва да бъдат балансирани спрямо вероятните ползи“, казва още д-р Макгеоун.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
jmyp


Всичко за коронавируса
Още новини
Хеликоптерната площадка на старозагорската болница готова най-рано след четири месеца
06.07.2024 12:18:32

Хеликоптерната площадка на старозагорската болница готова най-рано след четири месеца

Хеликоптерната площадка на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ – Стара Загора се о ...

Gallup: Положителните емоции на хората в света са рекордно високи от 2020 г. насам
06.07.2024 11:12:29

Gallup: Положителните емоции на хората в света са рекордно високи от 2020 г. насам

Положителните емоции на хората в световен мащаб са най-високите, наблюдавани от 2020 г. насам, а ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...