На 2 октомври Германия обяви, че двама пътници, завръщащи се от Руанда, са били изолирани в Хамбург поради история на експозиция в медицинско заведение в Руанда, където са били лекувани пациенти с Марбургска вирусна болест, съобщи Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC). Центърът е в тесен контакт с германските органи за обществено здраве, а отрицателните резултати от теста са съобщени на 3 октомври, уточняват от европейската институция.
От ECDC припомнят, че преди седмица, на 27 септември, Министерството на здравеопазването на Руанда съобщи за първото огнище на Марбургска вирусна болест (MVD) в страната.
Към 2 октомври са докладвани общо 36 случая, включително 11 смъртни случая.
Правителството на Руанда прилага епидемиологични проучвания, включително проследяване на контакти, прилагане на протоколите за превенция и контрол на инфекциите и други мерки за контролиране на епидемията. Сред разследваните контакти в Руанда един човек, който е пътувал до Белгия, е приключил периода на наблюдение (21 дни) и не се счита за риск за общественото здраве, посочват от ECDC.
Тъй като предаването от човек на човек изисква контакт с телесните течности на лице с изявена симптоматика, вероятността от излагане и заразяване с вируса Марбург за граждани на ЕС/ЕИП, пътуващи или пребиваващи в засегнатите райони в Руанда, понастоящем се счита за ниска. Въз основа на наличната информация, вероятността от излагане на MVD в здравно заведение се оценява като умерена. В случай на внос на случай на MVD в ЕС/ЕИП, вероятността от по-нататъшно предаване се счита за много ниска, ако се приложат подходящи мерки, посочват от центъра и дават няколко съвета относно пътуващите до Руанда – да бъдат информирани за продължаващото огнище в страната и засегнатите райони и да следват съветите на местните здравни власти.
Препоръките към пътуващите са да избягват контакт с всеки, който проявява симптоми на MVD като температура, повръщане, диария или кървене, или контакт с материали и повърхности, замърсени с телесни течности на заразени хора. Това включва избягване на контакт с мъртвите тела на заразени хора и процеса на погребение.
Също така важна препоръка е да избягват да посещават здравни заведения в засегнатите от MVD райони за неспешна медицинска помощ или по немедицински причини, да избягват местообитания, които могат да бъдат населени с прилепи, като пещери или мини, както и всякаква форма на близък контакт с диви животни, включително маймуни, горски антилопи, гризачи и прилепи, както живи, така и мъртви, да избягват манипулация или консумация от всякакъв вид дивечово месо.
Пътуващите, които се завръщат от Руанда към ЕС/ЕИП, трябва да бъдат посъветвани да потърсят незабавна медицинска помощ, ако развият симптоми, характерни за MVD, и да споделят с медиците своята история на пътуване, в това число с информация за възможна експозиция и близки контакти.
ECDC е в контакт с международни партньори и разработва насоки за органите за обществено здравеопазване в ЕС, уверяват от центъра.
Марбургският вирус присъства в някои животински видове в няколко страни на юг от Сахара, припомнят експертите на ECDC.
Предаването от животни на хора е рядкост, обаче такива събития могат да предизвикат огнища поради последващи предавания от човек на човек.
MVD не е въздушно-капково заболяване и не се счита за заразно, преди да се появят симптомите.
Директният контакт с кръвта и други телесни течности на заразен човек или животно е най-честият път на предаване. Непряк контакт с повърхности и материали като дрехи, постелки и медицинско оборудване, замърсени със заразена кръв или телесни течности, също може да доведе до предаване на вируса. Следователно, ако стриктно се спазват правилните предпазни мерки за предотвратяване на инфекции и контрол, вероятността от инфекция се счита за много ниска.
Инкубационният период на MVD обикновено е 5 до 10 дни. Началото на MVD обикновено е внезапно, с неспецифични грипоподобни симптоми като висока температура, силно главоболие, втрисане и неразположение.
Бързото влошаване настъпва в рамките на 2-5 дни при повече от половината пациенти и се характеризира със стомашно-чревни симптоми като анорексия, коремен дискомфорт, силно гадене, повръщане и диария. В тежки случаи може да се развие обрив, заедно с кървене от различни части на тялото.