В момента у нас работят 30 програми за лечение с агонисти и агонисти-антагонисти на лица, зависими към опиоиди, които разполагат с 4 144 разрешени места. 984 от тях са свободни. Това заяви здравният министър Кирил Ананиев от парламентарната трибуна в отговор на въпрос на депутата от БСП Крум Зарков за недостига у нас на програми за лечение, психо-социална рехабилитация и ресоциализация на зависимите от наркотици.
Министърът припомни, че от следващата година влиза в сила новата Националната стратегия за борба с наркотиците /2020-2024г./ с план за действие към нея. В рамките на тези основополагащи документи е предвидено увеличаване броя на участващите в програмите за лечение и рехабилитация на зависими от дрогата. Заложени са и мерки за повишаване качеството на услугите чрез обучения и продължаваща квалификация на експертите, работещи в програмите.
За тази дейност са предвидени 5 458 458 лв. за целия период на изпълнение на стратегията, посочи Кирил Ананиев. Той припомни, че първата програма за лечение на зависими пациенти е създадено през далечната 1995 г. в Държавната психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм (ДПБЛНА), а психосоциалната рехабилитация се осъществява чрез извънболнични програми за дневни грижи, дневни центрове за психосоциална рехабилитация тип „Терапевтична общност", модел „Минесота" и други. Тези дейности са поверени за изпълнение на Държавната психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм, на Центровете за психично здраве, както и на неправителствени организации, получили съгласие за осъществяване на програми.
Кирил Ананиев информира, че в момента у нас функционират 14 програми, получили съгласие за осъществяване на психосоциална рехабилитация по реда на Наредба № 8 на здравното министерство от 27 юни 2018 г. за дейностите по здравно консултиране, профилактични прегледи и изследвания на лица, навършили 16 години.
Изпълнението на Плана за действие към Националните стратегии за борба с наркотиците ще се финансира от държавния бюджет в рамките на бюджетите на ангажираните институции, от средства по делегирани от държавата дейности с натурални и стойностни показатели, както и от средства, отпуснати от общинските бюджети и по програми на други министерства и ведомства, обясни министър Ананиев.