Цената на процедурата по поставяне на моноклонални антитела при COVID да се увеличи 8 пъти – от 12 лв. на 100 лв. Това предлага управителят на фонда проф. Петко Салчев да залегне в следващия анекс към НРД.
Идеята е процедурата да се изпълнява в амбулаторни условия и пациентите с COVID да не лежат с дни в болница.
„В момента защо пациентите ги приемат в болница, а не им поставят в амбулаторни условия моноклонални антитела и да може веднага да се върне на работа, а не да седи 12 дена в болница с COVID – защото цената е 12 лв. за тази процедура. Затова аз предложих при поставяне на моноклонални антитела процедурата да бъде 100 лв. Процедурата е от 30 до 40 минути за поставяне на моноклонални антитела, където всъщност тече банката и се наблюдава пациентът. Тогава може би ще направим така, че да не влизат в болница, а да бъде прилагана тази процедура“, коментира проф. Салчев пред колегите си от Надзорния съвет на НЗОК на заседанието на фонда от 22 юли. От думите му става ясно още, че той е обсъдил предложението си с Министерството на здравеопазването и от ведомството не са възразили.
Надзорът обсъжда също така увеличаване на лимита в броя стентове, които могат да бъдат поставяни в едно лечебно заведение на един човек годишно.
С пълния текст на стенограмата от заседанието можете да се запознаете тук.