6 000 души – лекари, медицински сестри, фелдшери и шофьори ще получат допълнително обучение до 31 декември 2019 г. Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков на пресконференция, на която беше представен проект „Подобряване на условията за лечение на спешните състояния“ (ПУЛСС) на Министерството на здравеопазването (МЗ) и на труда и социалната политика (МТСП).
„С този проект вече говорим за надграждане на придобити знания, възможности и умения, които ежедневно, всички вие работещите в системата на спешната помощ, прилагат в дейността си и благодарение на които често пъти спасяват човешки животи“, каза д-р Пенков. Той подчерта, че за МЗ е изключително важно да подпомага по всякакъв начин кариерното развитие на работещите в системата, както и да съдейства за подобряването на професионалните умения.
Всички спешни медици от лечебните заведения с над 50% държавно участие в капитала и от центровете за спешна медицинска помощ вече имат нов оборудван Национален учебен център, предстои закупуването на 30 високотехнологични медицински манекена и специализиран софтуер за обучения“, обясни зам.-министър Пенков. Той коментира, че обученията ще бъдат финансирани изцяло със средства на проекта и всички заети в спешната медицинска помощ ще преминат през курсове за практическа и теоретична квалификация – лекари, сестри, фелдшери, шофьори.
„Програмата е много сериозна, много амбициозна, предвидени са всякакви ситуации и съм сигурен, че всички ще получат допълнителна квалификация“, посочи още Пенков.
„Целта ни е да осигурим възможност на всеки служител от системата на спешната медицинска помощ да утвърди и надгради знанията си в съответствие с най-добрите постижения на практиката. Обучението ще се провежда от професионалисти – от вас за самите вас“, каза ръководителят на проекта Надежда Петрова.
Тя допълни, че предстои да бъде изградена и онлайн платформа, която да позволи обучение да се води и чрез неприсъствени занятия.
„Проект, който МЗ ще реализира, е само част от един набор от дейности и проекти, които министерството изпълнява с помощта и финансирането на ОП „Развитие на човешките ресурси“ и които са свързани с инвестиции в специалистите в системата на здравеопазването. Има и още един много важен проект, който правим заедно и той е свързан с възможността да финансираме всички специализанти, които не специализират по държавна поръчка“. Това заяви Наталия Ефремова, представител на МТСП.
„Вярвам, че това, което е замислено в този втори проект, с иновативни методи на преподаване, възможност за дистанционно обучение, с платформа, която дава възможност постоянно да се обновяват знанията и да се проверяват, ще останат в рамките не само на този проект, но и ще се получи една устойчивост на Националния център, който ще продължи да съществува и след проекта“, посочи още тя и изказа благодарност за ежедневната работа на терен, която извършват специалистите от системата на спешната помощ.
Периодът на изпълнение на проекта е от 28.02.2017 г. до 31.12.2019 г., а общата му стойност възлиза на 7 млн. лв.
"Основната цел на проекта е подобряване качеството на предоставяната спешна медицинска помощ чрез инвестиции в човешкия капитал. Специфичната цел на проекта е повишаване на знанията и уменията на персонала от системата за спешна медицинска помощ на територията на цялата страна", допълват от МЗ.
Снимка: Надежда Ненова
Поредната хранилка за администратори и всякакъв чиновляк, за сметка на данъкоплатеца или на Еврофондове. Вие, осигурете достойно заплащане на медиците и възможнос за служебни отпуски, а те ще си платят сами курсовете по следдипломно "усъвършенстване".
Интересно като половината период на изпълнение е вече изтекъл, а резултати няма никакви, какво да очакваме от оставащите 10 месеца?! То физически е невъзможно да се планира поетапното отсъствие от работа на 6000 души.
С проекта на наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 се предвижда МЗ да субсидира базите за обучение за местата, финансирани от държавата по клинични специалности. „Така ще се реализира държавната политика насочена към поетапното преодоляване на недостига на специалисти по определени специалности или в определени региони. Необходимите специалисти по специалности, за които е отчетен недостиг на лекари, ще се реализират чрез финансиране със средства от държавния бюджет, а не за сметка на бюджета на лечебното заведение. Ще се създадат предпоставки и възможности специализантите
С проекта на наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 се предвижда МЗ да субсидира базите за обучение за местата, финансирани от държавата по клинични специалности. „Така ще се реализира държавната политика насочена към поетапното преодоляване на недостига на специалисти по определени специалности или в определени региони. Необходимите специалисти по специалности, за които е отчетен недостиг на лекари, ще се реализират чрез финансиране със средства от държавния бюджет, а не за сметка на бюджета на лечебното заведение. Ще се създадат предпоставки и възможности специализантите
Подобрени са условията за специализация по обща медицина, тя ще се осъществява по общия ред за клинични специалности въз основа на срочен трудов договор на длъжност за специализант, а не въз основа на заповед на ректора. По този начин ще бъда разрешен основният проблем с липсата на доходи по време на специализацията
Направете статистика на възраста на кадрите и условията на труд. На обучение сме ходили най малко 3 пъти. Тези средства ги вкарате в оборудване, а не в обществени поръчки за крадене!
Хората искат достойни заплати за мизерните условия на труд. Но от заплати не моге да се краде а от подобни курсове наши хора, набират много средства - за себе си! Да увеличат заплащане за храна, от гадини е 2 лв за дежурство!
Какво само ги обучавате бе Бойко? Не виждаш ли, че те вече не искат да работят за тези мизерни заплати, вие пак ще ги обучавате! За кога?
Има досатъчно хора, които ИСКАТ да се научат.Не се притеснявайте, "гост". Слава Богу махнаха Кателиева от публичното пространство, та проектът тръгна !
До 5 г. фармацевтичната индустрия ще осигури качествено нов тип терапии за нелечими заболявания като болестта на Алцхаймер, хемофилия тип В, някои видове рак, ювенилна макулна дегенерация, мускулна дистрофия тип Дюшен и спинална мускулна атрофия, стана ясно още на семинара.
Ти си минало , а Кателиева тепърва ще я чуваш и виждаш!
Най-сетне нещо позитивно да се случва в спешната помощ.
сарказъм ли долавям или заблуда ?
Ще има лапачка по веригата
Това със сигурност!
Срещу каква месечна заплата?