През 2018 г. приблизително 527 000 деца в Европа са пропуснали първата си доза ваксина срещу морбили, а една година по-късно - през 2019 г., този пропуск провокира драматична ситуация - над 100 000 европейци от всички възрасти станаха жертва на морбилния вирус, като се разболяха от инфекцията, защото не бяха защитени с ваксина. За това алармираха СЗО – Европа и УНИЦЕФ в съвместно изявление по повод Европейската имунизационна седмица, която се провежда в момента. От двете организации припомнят, че защитата на децата, юношите и възрастните от ваксинопредотвратими заболявания е фундаментално важна за устойчивостта на здравеопазните системи.
Ако при сега провежданите безпрецедентни мерки за ограничаването на COVID-19 се допуснат временни прекъсвания на рутинните имунизационни услуги, страните трябва да планират възобновяването им възможно най-бързо след стабилизирането на ситуацията, категорични са експертите.
„Изключително важно е рутинните имунизационни програми да продължат по време на тази криза, като адекватно защитават здравните работници и хората, които получават ваксини. Трябва да се даде приоритет на достигането до най-уязвимите деца, които са пропуснали рутинни имунизации в миналото ", заяви по този повод Афшан Хан, регионален директор на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия.
Според регионалния директор на СЗО – Европа д-р Ханс Клуге е напълно възможно да бъде предотвратено по-нататъшното въздействие на COVID-19 върху здравните системи като се гарантира, че хората от всички възрасти ще бъдат ваксинирани в съответствие с действащите национални имунизационни календари.
"Настоятелно призовавам държавите да поддържат предоставянето на услуги за имунизация и да стимулират търсенето на ваксинация през целия живот, дори и в този труден момент“, призова д-р Клуге.
Експертите на двете организации са категорични още, че страните трябва да са готови да ваксинират хората в по-висок риск и да гарантират, че всички, включително и тези от най-маргинализираните групи ще имат равен достъп до ваксината срещу COVID-19, когато стане достъпна.