Събота, 21 Декември 2024
03
май
1
 

45% от общата смъртност в ЕС се дължи на сърдечносъдови заболявания

Целта е до 2030 г. да се постигне 30% намаление на честотата им

Сряда, 03 Май 2023 | 17:37:21 Невена Попова
1

Национален кардиологичен план е абсолютно необходим за България и основният фокус в него трябва да бъде насочен към превенцията на сърдечносъдовите заболявания. Този извод прозвуча по време на научна конференция, организирана от Дружеството на кардиоло

Национален кардиологичен план е абсолютно необходим за България и основният фокус в него трябва да бъде насочен към превенцията на сърдечносъдовите заболявания. Този извод прозвуча по време на научна конференция, организирана от Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ) с подкрепата на в. „Капитал“.

Има много съществена промяна в парадигмата, върху която са изградени Европейският и Националният кардиологични планове, създадени по идея на Европейския алианс за сърдечносъдово здраве, стана ясно по време на форума. Цялостната философия и мерките, заложени в тях, стъпват върху идеята за сърдечносъдовото здраве, което се превръща в базисно, концептуално понятие, отбелязаха лекторите. Важността на проблема се определя от факта, че всяка година 3,9 млн. европейци умират от сърдечносъдови заболявания, което формира 45% от общата смъртност и значителна част от преждевременната смъртност в страните на Стария континент.

Проблемът има и икономически измерения – над 210 млрд. евро са преките медицински разходи за лечение на сърдечносъдовите заболявания в ЕС.

Сега целта, която поставя Европейското кардиологично дружество, е до 2030 г. да се постигне 30% намаление на честотата им.

България, за съжаление, продължава да бъде на челно място в много негативни класации за разпространението и смъртността от сърдечносъдови заболявания.  Българските жени боледуват седем пъти по-често от мозъчен инсулт в сравнение с жените от други европейски страни, а за българските мъже статистиката показва, че получават инсулт 10 пъти по-често от мъжете в други страни. Широко разпространена и недобре контролирана е артериалната хипертония, при това не само при по-възрастните българи.

„Ефективната превенция на сърдечносъдовите заболявания преминава през промени в познанията на лекарите, през промени в начина на мислене на пациентите и през промени в поведението на институциите и политиците“, подчерта проф. Снежана Тишева, модератор на един от дискусионните панели. Според проф. Арман Постаджиян с навлизането на новите технологии превенцията вече придобива нови измерения – въвеждат се полигенни и кумулативни рискови скорове, навлизат образни методи за картографиране на сърдечносъдовия риск, отчитат се нови специфични фактори, свързани с промените в климата.

Общият извод на специалистите е, че трябва да се върви към устойчива промяна в поведенческите модели на българина, към преодоляване на неравенствата, подобряване на достъпа до адекватни превантивни подходи и проследяване на резултатите от тях.

В дискусията вземат участие водещи кардиолози и инвазивни кардиолози, депутати, представители на работодателски и пациентски организации. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
QxSZ

Гост 04.05.2023 22:15:40

Всияки гювечари на редичка пред фармата за ГЮВЕЧ.


Всичко за коронавируса
Още новини
В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят
21.12.2024 12:17:40

В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят

В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...