На 30 юни 2023 г. двадесет и трите компании, членуващи в Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), както и някои други фармацевтични компании, оповестиха публично финансовите си взаимоотношения с медицинските специалисти и здравните организации в България за 2022 г.
Според данните, за изминалата година индустрията е инвестирала близо 40 млн. лева за научноизследователска дейност в България (клинични изпитвания, медицински научни изследвания, неинтервенционални проучвания) чрез местните структури на компаниите, което като показател е сходен с този от 2021 г., докато общите преки инвестиции на фармацевтичните компании в клинични изпитвания у нас през централите им надхвърлят 180 милиона лв. годишно.
Стойността на вложените инвестиции в квалификацията, продължаващото обучение и сътрудничеството с медицински специалисти и здравни организации е изчислена на приблизително 26 млн. лв., което е ръст с над 13% или с 3 млн. лв. спрямо 2021 г. От тях 12,7 млн. лв. са предоставени на медицински специалисти, което е с 2,2 млн. лв. повече от 2021 г. Този ръст се дължи на постепенното възобновяване на физическото провеждане на научно-образователни събития за медицински специалисти след пандемията от COVID-19. Финансови взаимоотношения с медицински специалисти на обща стойност 7,3 млн. лв. са оповестени индивидуално от компаниите, с посочване на съответния медицински специалист, а финансови взаимоотношения на обща стойност 5,4 млн. лв. са оповестени агрегирано, поради липса на изрично съгласие за оповестяване на лични данни от страна на медицинските специалисти. Същевременно броят на медицинските специалисти, дали своето съгласие за оповестяване на финансовите им взаимоотношения с фармацевтични компании, се увеличава спрямо този от 2021 г. и е 57,6%.
Индивидуално, с посочване на имената на всяка организация, са оповестени финансови взаимоотношения със здравни и съсловни/професионални лекарски организации на обща стойност близо 13 млн. лв., което запазва нивата от 2021 г.
„Сътрудничеството между медицински специалисти и фармацевтичната индустрия е жизнено важно за развитието на медицината. Лекарствата са високотехнологични продукти и тяхното разработване, прилагане и механизми на действие изискват обяснение, обмяна на опит и знания между индустрия и лекари. Само по този начин правилното и ефективно лечение на пациентите е възможно, само така могат да се разработват нови терапии“, казва изпълнителният директор на ARPharM Деян Денев. По думите му благодарение на това взаимодействие лекарите имат възможността непрекъснато да се обучават и развиват, което е от полза както за пациентите, така и за цялата система на здравеопазване.
С всички данни можете да се запознаете тук.
Умножете х 10 и ще получите точната сума "инвестиции" .............
И какво