252 жени у нас са дарили яйцеклетки през 2023 г., докато донорите на сперматозоиди са едва 76. Броят на донорките от чуждестранни тъканни банки е нараснал повече от два пъти – от 193 през 2021 г. до 482 през 2023 г., а внесените проби сперматозоиди от чуждестранни тъканни банки са 246.
Тези данни съобщава Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) в контекста на предстоящата на 21 ноември национална конференция в подкрепа на донорството на генетичен материал „Квадратът на живота: донори, реципиенти, лекари и държавата – заедно в името на новия живот“.
Форумът е организиран от ИАМН и Фондация „Искам бебе“.
Целта на конференцията е да привлече общественото внимание към темата за даряването на яйцеклетки и сперматозоиди – често единствена възможност двойката да се сдобие с желаното дете.
В Конференцията ще вземат участие както донори и реципиенти на яйцеклетки, така и медицински специалисти, които ще разкажат за надеждите и предизвикателствата, през които минават пациентите до желаното дете.
Ще бъде дадена актуална статистика за донорството на генетичен материал у нас, както и ще се обсъждат биоправните, биоетичните и психо-емоционалните аспекти на донорството на репродуктивен материал.
Както в Европа, така и у нас, все повече двойки се нуждаят от донорски генетичен материал. Причините за това са медицински, социални, психо-емоционални и др. Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ съвместно с фондация „Искам бебе“, лекари, психолози, юристи, учени, студенти, здравни мениджъри и др. стартира широка национална кампания с цел повишаване на информираността по темата за донорството, както и действие по оста донори – реципиенти – медицински специалисти – държавата.
Основната цел на предстоящата национална кампания е да се насърчи обществен дебат за значението на донорството и неговата роля за подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми, както и да се предложат конкретни стъпки и политики за подобряване на достъпа до донорски генетичен материал и повишаване на успеха на процедурите.