На 21 септември отбелязваме Световния ден за борба с болестта на Алцхаймер. По последни данни до 85% от над 55 млн. души по света, живеещи с деменция, може да не получават грижи след диагнозата. По тази причина водещи световни експерти по деменция призовават грижите, лечението и подкрепата след поставяне на диагнозата деменция да бъдат признати за човешко право.
Международната Алцхаймер организация (мрежа от 105 асоциации и организации, работещи за справяне с болестта на Алцхаймер и деменция по света) публикува Световния доклад за болестта на Алцхаймер за 2022 г. — „Живот след диагнозата: справяне с лечението, грижите и подкрепата“, чиито съавтор е Университета McGill.
Докладът се фокусира върху спешната необходимост от значителни подобрения на основните услуги за лечение, грижи и подкрепа след поставяне на диагнозата за над 55 млн. души, които живеят с деменция по целия свят, и за всеобхватни планове за подкрепа, защото се очаква заболяването да засегне 139 млн. души до 2050 г.
Постдиагностичната грижа за лица с деменция, лечение и подкрепа се отнасят до множество интервенции, които могат да подобрят качеството на живот на хората с деменция, включително фармакологично и нефармакологично лечение, грижи, достъп до здравеопазване, подкрепа за ежедневните дейности, адаптация в дома, социално приобщаване и свободно време, категорични са експертите.
„Въпреки че за деменцията все още няма повлияващо заболяването лечение, има ясни доказателства, че подходящото лечение, грижи и подкрепа след диагнозата значително подобряват качеството на живот“, категорична е Паола Барбарино, главен изпълнителен директор на Международната Алцхаймер организация.
Натискът върху световните здравни системи по време на пандемията допълнително изостри способността на здравните специалисти да предоставят адекватно лечение, грижи и подкрепа след диагнозата за хората, живеещи с деменция.
Паола Барбарино допълва, че съчувства на натиска, на който здравните специалисти са подложени, и по тази причина смята, че правителствата трябва да инвестират, за да ги подкрепят.
„В световен мащаб клиницистите са недостатъчно образовани по отношение на деменцията и не разполагат с достатъчно ресурси, за да осигурят адекватна грижа за хората, живеещи с деменция след диагнозата“ казва Барбарино.
„От правителствата зависи да укрепят здравните си системи така ,че да е възможно здравните специалисти да предоставят качествени грижи, от които хората, живеещи с деменция, отчаяно се нуждаят“, допълва тя
ООН вече признава деменцията като увреждане и като част от призива на Международната Алцхаймер организация и Фондация „Състрадание Алцхаймер България“ за признаването на постдиагностичната грижа за човешко право, двете организации призовават правителствата по целия свят да включат постдиагностичната подкрепа в националното си планиране за справяне с деменцията.
Международната Алцхаймер организация и Фондация „Състрадание Алцхаймер България“ препоръчват първата стъпка, която правителствата да предприемат, да бъде ангажирането им с идентифицирането на обучен „ медиатор“, който да действа като връзка за новодиагностицирано лице с деменция, за да му даде възможност да осъществява връзка и ангажиране с жизненоважните подкрепа и услуги, от които се нуждае.
„Това значително подобрява качеството на живот на човек с деменция, ако за него има ясен достъп до здравни ресурси, грижи, информация, съвети, подкрепа и най-важното — адаптации и улеснения в живота“, подчертава Паола Барбарино.
„Осигуряването на тези медиатори може да действа като единна точка за контакт за хората, живеещи с деменция, може да бъде ключът за подпомагане на навигацията в това невероятно сложно пътуване“, посочва още тя.
Каква е ситуацията в България?
В момента около 100 000 души у нас живеят с деменция и болестта на Алцхаймер (според данни от епидемиологично проучване).
Експерти в областта на деменцията призовават грижата за засегнатите от болестта след диагнозата да бъде призната за човешко право.
Планираното постдиагностично лечение на деменцията, грижите и подкрепата са от жизненоважно значение за подобряване на качеството на живот на засегнатите от заболяването и на тези, които се грижат за тях, категорични са те.
Международната Алцхаймер организация и Фондация „Състрадание Алцхаймер България“ призовават правителствата да приложат обширни планове за лечение след поставяне на диагнозата и планиране на мерките в областта на деменцията в национален мащаб.
За тези хора в България не се прави нищо, абсолютно нищо!!! В НЦОЗА има цяла Дирекция от псевдоексперти, които получават заплати.