В момент, когато демографската криза е най-голямото предизвикателство пред България, финансирането на асистираната репродукция не е разход – това е инвестиция в бъдещето на страната ни. Това посочват от Фондация „Искам бебе“ във връзка с решение на служебното правителство от 22 ноември 2024 г., с което се отнемат 2 млн. лв. от бюджета на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в полза на земеделските стопани.
От Фондацията изказват възмущението си от това решение и подчертават, че парите за български деца се събират чрез благотворителност, докато държавата отнема средства от бюджета за инвитро.
От там посочват също така, че намаляването на бюджета на Фонд „Инвитро“ с 2 млн. лв. ще доведе до над 300 по-малко финансирани процедури и увеличаване на финансовия натиск върху семействата, които се борят за своето бъдеще.
От „Искам бебе“ също така отбелязват, че вече над 10 години не е решен и друг проблем в тази посока – заплащането на инвитро процедурите с донорски генетичен материал.
„Въпреки непрестанните усилия и десетилетие работа в подкрепа на семействата с репродуктивни проблеми, българската държава продължава да се отдръпва от своите отговорности, вместо да предлага решения“, заявяват от организацията и допълват, че са принудени да организират концерти, базари и благотворителни кампании, за да събират средства за инвитро процедури с донорски материал. „Това е скандално и недопустимо – раждането на български деца не трябва да зависи от добротата на дарителите, докато държавата избира да отнема вече одобрени средства от бюджета за асистирана репродукция!“, категорични са от Фондацията.
През 2023 г. в България са извършени 1787 донорски процедури, което представлява ръст от 42% спрямо 2020 г. Тези процедури, жизненоважни за стотици семейства обаче остават изцяло за сметка на хората, а цената на една процедура с донорски материал варира между 8000 и 10 000 лева – сума, която е непосилна за огромна част от нуждаещите се семейства, отбелязват още от организацията.
Делът на донорските процедури през 2023 г. представлява 12.3% от всички извършени процедури. Това ясно подчертава тяхното значение за решаването на демографската криза в България. И въпреки това, държавата продължава да отказва финансиране за тези процедури и намалява бюджета за асистирана репродукция, подчертават от „Искам бебе“.
В заключение от Фондацията настояват за незабавно възстановяване на пълния размер на бюджета за асистирана репродукция, включване на процедурите с донорски материал в обхвата на държавното финансиране и признаване на асистираната репродукция за приоритетен национален ангажимент.
Постановлението на Министерския съвет вижте тук.
Много поздрави от Деветте джуджета!