Общините са тези, които трябва да имат водеща роля за стабилизирането на общинските болници. Toва заяви пред Zdrave.net заместник-здравният министър д-р Бойко Пенков, запитан за проблемите на общинските болници.
Вчера парламентарната комисия по здравеопазване изслуша представителите на Сдружението на общинските лечебни заведения, които за пореден път алармираха, че без спешни мерки, този тип заведения са изправени пред фалит. Основното искане на общинските болници е целева субсидия от 30 млн. лв., увеличение на клиничните пътеки и облекчаване на медицинските стандарти.
По думите на д-р Пенков задължението на общините към болниците на тяхна територия може да залегне и като законов ангажимент.
„Те ни искат тези 30 милиона лева, но не е ясно защо и какво ще правят с тях. Непрекъснато Министерство на здравеопазването се натоварва с някакви отговорности. Ние имаме достатъчно много отговорности за болниците, които са наши – държавни и със смесено участие. В случая става въпрос за общински лечебни заведения и то за малка част от тях”, заяви той.
„Според нас, както ние искаме да поемем ангажимент за болниците, на които МЗ е принципал, така общинските съвети и кметовете трябва да поемат реален ангажимент към общинските болници”, допълни д-р Пенков, като подчерта, че ролята на собственика е много важна.
„Често пъти, защото на болниците не се дават пари за ремонт или апаратура, те харчат парите от приходите, които имат по каса, а те са за възстановяване на разходите за лечението на човек. Те ги харчат, за да си купят нещо или да си ремонтират нещо. Явно е наложително, не е някаква хрумка, но това трябва да го прави собственикът”, заяви той. Ето защо според него би могло чрез закон собствениците на общинските болници, тоест общините, да бъдат задължени да правят тези разходи. „А не болниците да взимат от приходите, които са за лечение и грижи”, отбеляза той.
Според него общините трябва да помислят и за механизми, с които да привлекат кадри в болниците. Д-р Пенков даде за пример „Александровска” болница, за която посочи, че ще привлича медицински сестри като инвестира в общежитие за тях, ще им подсигури транспорт, телефон и др. „Виждате как една държавна болница започва да се грижи чрез различни социални бонуси за човека, който отива да работи при тях. Защо това не го направят и общините – защо да не предлагат безплатна квартира или да предложат кариерно развитие, като платят специализацията”, посочи той.
Д-р Пенков ообясни, че тепърва ще се обмисля дали подобни ангажименти да бъдат изрично записани в закон.
Това, с което може да участва МЗ в помощ на общинските болници, стана още ясно от думите му, са облекчения в медицинските стандарти, по които работят този тип заведения.
Д-р Дариткова: Очаквам общинските болници да обяснят защо са им нужни 30 млн. лв.
24.01.2018 12:39:19 Полина ТодороваОбщинските болници започват дела заради лимитите през 2015 година
22.01.2018 17:07:20Облекчения за броя специалисти в медицинските стандарти искат общинските болници
22.01.2018 15:07:15