„Запазете мотивацията, която ви е водила през годините на обучение. Бъдете етични в професионалните си взаимоотношения, превръщайте предизвикателствата в решения, защото най-трудният изпит за всеки лекар е този пред пациента… Знам, че не ви е било леко, защото вероятно съм в списъка на взискателните професори, но компромисите в медицината са недопустими – това е професия, която не позволява грешка и вие вече го знаете“.
С тези думи се обърна към дипломантите от випуск 2024 на Медицински факултет ректорът на Медицински университет – Пловдив проф. д-р Ангел Учиков.
360 абсолвенти положиха Хипократовата клетва на тържествена церемония в зала „Колодрум Пловдив“. 161 от тях са български студенти, а 199 са абсолвентите, които се обучават на английски език, отчете водещият на церемонията проф. д-р Росица Каралилова – зам.-декан по учебна дейност. Чуждестранните дипломанти са от 25 държави, като най-много са от Великобритания, следвани от Гърция, Германия, Италия, Ирландия, Ливан, Мароко, Кипър, Индия, Нигерия, Швеция и Швейцария.
Церемонията бе уважена от кмета на Пловдив Костадин Димитров, който в обръщението си към абсолвентите каза, че МУ-Пловдив е перла в короната на пловдивските университети и им пожела успешна кариера. „Наясно съм колко много труд сте положили, за да бъдете днес тук. Вашите усилия ще бъдат възнаградени с радостта в очите на пациентите, на които ще върнете надеждата“, каза градоначалникът.
Приветствие от името на Негово високопреосвещенство пловдивския митрополит Николай поднесе епископ Поликарп. „Всяко служение е съпроводено от трудности и несгоди. Вие ще служите на болните и нуждаещите се, на които трябва да гледате милосърдно. Всеки има нужда от вас – от раждането си, до дълбоки старини. Само с общи усилия и отстъпки можем да имаме надежда за по-спокойни дни. Бъдете вестители на милосърдието“, бе част от пожеланието на владиката.
Към дипломантите се обърна и председателят на Районната колегия на Българския лекарски съюз д-р Георги Цигаровски: „МУ-Пловдив е територия на духа и знанието. Вие сте нашата гордост и бъдеще. Добре дошли в редиците на лекарското съсловие“.
В поздравителен адрес по повод тържествената церемония президентът Румен Радев се обръща с признателност към академичния състав, който формира специалисти с медицинска компетентност, съпоставима със стандартите в Европа и света.
Поздравителни адреси бяха получени от всички ректори на университети в Пловдив, от декани на медицински факултети в страната, от директори на лечебни заведения.
„Днес всеки от вас заслужава да чуе: „Гордеем се с твоите успехи, ти си вдъхновение и пример за упоритост и целеустременост. Аз съм сигурна, че всяка една майка на дипломант тази сутрин тайно се е разплакала от гордост и щастие и е благословила детето си… Бъдете готови сърцето ви да бъде разбито. Пациенти ще умират, въпреки най-добрите ви намерения и усилия. Ще трябва да се научите да казвате, че нечия майка е с рак или че нечие дете е претърпяло злополука. Но това не трябва да ви отчайва, а да ви мотивира да бъдете по-добри, по-знаещи, по-отдадени, защото вече носите отговорност не само за себе си, а и за своите пациенти“, обърна се в словото си към дипломантите деканът на Медицинския факултет проф. д-р Мариела Генева.
Промоторът, който провъзгласи завършилите за пълноправни лекари, бе проф. д-р Пенка Стефанова – водещ специалист по детска хирургия и любим преподавател. Тя води ритуала по тържественото полагане на Хипократовата клетва.
„Имаше трудности, сълзи от усилия, но всичко си струваше цената. Ето ви днес, готови да поемете по пътя на избраната професия. Отдайте се на изкуството да лекувате, не се отказвайте при трудност, защото няма нищо по-свято от очите на болния, на когото е подадена ръка да продължава да живее. Изтрийте сълзите и се усмихнете на утрешния ден без страх“, даде напътствия в емоционалната си реч към дипломантите проф. Стефанова.
34 от магистрите завършват с успех над 5.50. Те получиха дипломите си, заедно с плакет и стетоскоп, от ректора проф. Учиков. Отличник на випуска е Здравко Иванов, който е постигнал 6.00 на държавните изпити, а успехът му от следването е 5.94.
В отговора към приветствието на промотора той пожела: „Скъпи колеги, търпение, упоритост и добър шанс – това са три ключови условия за постигането на дадена цел. Именно затова моите пожелания към вас са да бъдете търпеливи – изчаквайте правилния момент. Докато той не настъпи – бъдете упорити в подготовката си – събирайте знания, усъвършенствайте се, тълкувайте всяко предизвикателство или разочарование като урок, от който ще станете по-мъдри и по-опитни. Когато сте подготвени, късметът сам ще почука на вратата и усилията ви ще се увенчаят с успех“.
От името на чуждестранните студенти към дипломанти, преподаватели и родители се обърна Амита Сингаравелу, която завършва с най-висок успех от англоезичното обучение. „Ние успяхме! През 2018 г. поехме на това пътешествие с една единствена цел – да сбъднем мечтата си. И всички днес сме тук, защото го постигнахме“, каза Анита.
На церемонията бе връчена и наградата на Медицински факултет „Прометей“ за социална ангажираност и подкрепа на обществени каузи по време на следването. Тя бе присъдена на Ерай Каймакам и Виктория Карамилева. Виктория получи и плакет за спортни постижения, заедно с Катерина Михайлова, Анастасия Николова и Йордан Мегелов.
За седма поредна година сдружение „Ген. Стоян Тонев и полк. Митър Тонев“ предостави еднократно две стипендии по 3000 лева на шестокурсници с успех над 5.50. Тазгодишните носители на стипендиите в памет на двамата заслужили военни лекари, са Бетина Топалова и Григор Ганчев.
Средният успех на 74-ия випуск на Медицински факултет е Много добър 4.72 от следването и 4.87 от държавните изпити. Дипломите на студентите, обучавали се на български език, бяха връчени от декана проф. д-р Мариела Генева, а на чуждестранните студенти – от промотора проф. д-р Пенка Стефанова.
Дипломи получиха също абсолвенти от магистърски програми след завършено висше образование. Със среден успех от следването 5.81 завършват 10 студенти от специалност „Спортна физиология, спортна кардиология и спортна травматология“, обяви проф. д-р Николай Бояджиев – програмен ръководител.
11 са дипломантите от специалност „Медицинска речева и езикова патология“, чийто успех от държавните изпити е 6.00, а от следването – 5.55. Те получиха дипломите си от ръководителя на новата магистърска програма проф. д-р Пенка Атанасова.